Co je to charza žlutohrdlá? Hravá kunovitá šelma, která už nějaký čas obývá chomutovský zoopark. Nově ji mají návštěvníci na dohled v čerstvě dostavěné expozici, která byla otevřená v sobotu při oslavách Dne Země. Zoopark připravuje i další novinky včetně spuštění turniketů a pořádání okružních jízd ve výletním vláčku po areálu a kolem Kamencového jezera.

Zoopark je jedinou zoologickou zahradou v České republice, která se může chlubit úspěšnými odchovy charz. Nejen proto se jim v Chomutově dostává pozornosti. „Zoopark je rozhlehlý a řadu zvířat je možné vidět jen na dálku. Charzu lze oproti tomu sledovat zblízka. Je to veselá a hravá potvůrka, takže je na co se dívat,“ uvedla ředitelka Věra Fryčová. Zoopark má dva chovné páry a jednu starší samici.

Expozici navrhli architekti včetně jezírka tak, aby se lidé dostali nad výběh a mohli pohodlně shlížet na dění. Náklady přesáhly dva miliony korun.

Dokončená je také nová voliéra na cestě k medvědům a přibyl domeček pro dikobrazy. Díky tomu bude tento samotářský živočich více na očích, jinak se mu totiž nechce ven z ubikace.

Během příštích dvou týdnů začne jezdit nová „lokálka Amálka“, v níž si návštěvníci vychutnají okružní jízdy po zooparku i areálu Kamencového jezera. Zanedlouho budou uvedené do provozu také vstupní turnikety a během sezony mají být vstupenky v prodeji i přes internet, aby odpadly zbytečné fronty u vstupů. Ceny se nemění.

Zatím musí návštěvníci oželet vyhlídku u rybníka poblíž horní brány. Dřevěnou stavbu bylo nutné strhnout. „Je to první rozptylová zóna, kterou chceme řešit jako celek. Na návrzích už pracují architekti,“ přiblížila ale Fryčová s tím, že území by mohlo být stavebně vyřešené ještě letos. V druhé polovině roku se práce dotknou také rybníka, který je potřeba zpevnit.

Zvířata na cestách

Mezi nové přírůstky patří vzácný jelen bucharský, varan stepní, sovice sněžná, několik druhů bažantů a také rosomáci. Ti v zooparku chyběli více než rok. V upraveném výběhu poblíž medvědů, který má jezírko a podhrabové stěny, už čeká samička ze Skotska na druha z Moskvy. V zooparku přibudou také kozorožci, buvol domácí a z ptačí říše mandelík hajní, ibis skalní a výreček malý.

Naopak chovy v jiných evropských zoologických zahradách posílí původně chomutovští manul, jeřáb bělošíjí, kolonok a sova pálená.

Ještě letos začnou práce na obnově vodní kaskády, která má získat přírodnější ráz. Dokončení se předpokládá v příštím roce. Stejně tak budou letos položeny základy horské louky v kaštance, na byliny typické pro Krušnohoří bude motýly lákat příští jaro.

Další směřování zooparku určí koncepce, kterou do konce léta vytvoří pracovní skupina města. „Chceme do zooparku nalít hodně peněz, před tím si ale musíme ujasnit vizi,“ poznamenal chomutovský primátor Marek Hrabáč.