Jakým směrem bude pokračovat chomutovské Středisko knihovnických a kulturních služeb (SKKS)? To bude od nového roku určovat nová ředitelka. Radní jmenovali do čela instituce, která je ve městě důležitým kulturním centrem, Andreu Löblovou. Vystřídá současnou ředitelku Marii Laurinovou.

close Andrea Löblová info Zdroj: Město Chomutov zoom_in

V roli ředitelky SKKS se chce Löblová zaměřit především na zlepšení servisu pro návštěvníky. „Ráda bych upravila otevírací dobu knihovny i všech dalších prostor tak, aby zohledňovaly přání návštěvníků a čtenářů,“ zmínila. Další výzvu pro ni představuje zušlechtění vnitřních prostor areálu, které jsou veřejně přístupné, a lepší využití exteriérů. Ty sice mají své kouzlo, většinu času ale bývají opuštěné.

Löblová ve vedení knihovny nahradí 65letou Marii Laurinovou. Ta odchází po patnácti letech na vlastní žádost. „Odcházím ze zdravotních důvodů a také proto, že přesluhuji,“ vysvětlila dosavadní ředitelka. „Měla jsem snahu vytvořit multikulturní prostředí, kdy půjčujeme knihy, ale nabízíme také kulturní a vzdělávací akce. Například jsme zavedli počítačové kurzy pro seniory. Podařilo se nám udržet vysoký standard a teď je na mladých, aby ukázali, co dovedou,“ ohlédla se zpět.

Do výběrového řízení se původně přihlásily dvě kandidátky na post ředitelky: Andrea Löblová a Kamila Jonášová, která je zástupkyní současné ředitelky. Výběrová komise doporučila Löblovou a radní její návrh přijali. „Výběrovou komisi přesvědčila především jasnější vizí a větším propojením Střediska knihovnických a kulturních služeb s dalšími organizacemi ve městě,“ uvedl náměstek chomutovského primátora Jan Mareš.

42letá Löblová vystudovala obory dějiny umění, muzeologie a výtvarná výchova na Filozofické a Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Působila jako kurátorka v lounské Galerii Benedikta Rejta a v Oblastním muzeu v Chomutově, kde zastávala funkci vedoucí odd. umění a řemesel. Je členkou zastupitelstva za hnutí PRO Chomutov.

Co zajímá čtenářeZa uplynulý rok SKKS navštívilo 150 tisíc návštěvníků. Vypůjčili si celkem 443 tisíc knih, časopisů či hudebních nosičů. Z beletrie byl nejčastěji v oběhu Moliérův Lakomec a z dětských knih Deníky malého poseroutky.