Lidé žijící v Nových Spořicích se začali hlasitě ozývat proti skládce a likvidaci nebezpečného odpadu, které chce nedaleko odsud vybudovat firma SITA CZ Chomutov. Podle jejího záměru by měla vzniknout v areálu bývalého Agrostavu, několik stovek metrů nad domy a paneláky sídliště U Hačky. Skladovat by se tu měly i chemikálie, oleje, rozpouštědla či hořlavé látky. A to lidem vadí.

Bojí se, že tím utrpí nejen tamní příroda, ale bude ohroženo i jejich zdraví. „Okolo jsou mokřady, je tam pramen železité vody, kousek je přivaděč, říčka Hačka, ve které žijí nutrie, čolci a další živočichové,“ vypočítává Dana Nekvapilová, která se se svým manželem začala ve věci angažovat. Bydlí v Osadní ulici a areál mají doslova za humny. „To se máme bát každého deště nebo čekat na první požár?“ děsí se žena.

Upozorňují také na to, že všechny domy v ulici mají studny, ze které čerpají vodu. A obávají se, že toxické látky mohou spodní vodu zamořit. „A samozřejmě nám to znehodnotí nemovitosti, kdo by si koupil dům pod skládkou nebezpečného odpadu?“ dodává energická důchodkyně.

Záměr je na začátku, jeho vliv na životní prostředí teprve budou posuzovat krajští úředníci. Spořičtí ale nechtějí něco promeškat. Manželé Nekvapilovi dokonce vyrazili za svými sousedy s peticí. Podepsali ji skoro všichni baráčníci z Osadní a Luční ulice, tedy asi devadesát lidí. A další podpisy přibývají od obyvatel nedalekých paneláků. „V úterý ji vezeme na kraj, snad se dozvíme víc,“ doufá Dana Nekvapilová.