Zajistit větší bezpečí pro děti na cestě do škol, ale i ostatním chodcům, kteří se potřebují ve zdraví dostat přes silnici. To je hlavní důvod, proč Chomutov zainvestoval do dvou stacionárních radarů. Od začátku března měří rychlost u autobusových zastávek na Písečné a poblíž mateřské školy na Blatenské ulici. Přístroje dokazují, že tam denně páchají přestupky stovky řidičů.

„Musím, říct, že předběžná čísla jsou děsivá. Od začátku měsíce do 21. března radary zachytily kolem 13 tisíc přestupků,“ uvedl primátor Chomutova Marek Hrabáč. „Největší 'rekordman' jel na Písečné rychlostí 135 kilometrů v hodině, na Blatenské 102,“ upřesnil.

Řidičům, kteří měli příliš těžkou nohu na plynu, brzy začnou chodit složenky. „Systém je teď generuje, takže v nejbližších dnech začnou lidem chodit do schránek,“ zkonstatoval Hrabáč. Dá se předpokládat, že pokuty rychlé jezdce přibrzdí. Zvolňují už v těchto dnech, protože se rozkřiklo, že v ulicích jsou radary v ostrém provozu.

„Měli jsme na těchto místech 700 přestupků denně, v těchto dnech je to kolem 450, takže to začíná klesat. Po pár zaplacených pokutách si lidé rychle zvyknou,“ poznamenal primátor. Hlavním smyslem ale podle jeho slov není naplnit městskou kasu, cílem je výrazné zpomalení provozu a ochrana bezpečí a zdraví lidí.

Dva stacionární radary město zakoupilo za 3,5 milionu korun, kdy cena zahrnuje vybudování míst, pořízení softwaru i hardwaru a také agendu s tím spojenou.

Zajímavostí je, že radary zaznamenávají rychlost v obou směrech a fotí nonstop i v noci. Točit se budou na čtyřech místech, další dvě se právě budují na Palackého ulici, která je hlavním městským bulvárem. Právě tam před třemi lety probíhalo zkušební měření, které za týden ukázalo na 36 tisíc spáchaných přestupků. V minulosti tam několikrát auto srazilo člověka na přechodu pro chodce. Měření probíhalo na celkem dvaceti místech ve městě.

Na umístění přístrojů město spolupracovalo se státní policií. Vybírali ze čtyř desítek vytipovaných míst, kdy měla konečné slovo právě policie. „Místa pro radary jsme vybrali s ohledem na bezpečnost. Zohlednili jsme počet nehod a na Blatenské ulici například i blízkost mateřské školy,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

„V uplynulém roce v Chomutově došlo ke zhruba padesáti autonehodám, kde hrála roli rychlost,“ dokreslila situaci na silnicích uvnitř města.

Zkušenosti z ostatních měst, kde už radary využívají, ukazuje, že jde o významnou páku na řidiče. Provoz se tam zklidnil.