Přes půl milionu korun ročně ušetří Jirkovu nové LED lampy veřejného osvětlení osvětlení. Jirkov jich zatím pořídil 299 a postupně by jimi chtěl osadit celé město.

Nové lampy se už začínají v ulicích města objevovat. V těchto týdnech se již montují na sloupy v Březenci a v části Vinařice I. „Jde o ulice Zátiší, Kludského, Pod Přivaděčem, Hornická a Studentská," upřesnila místostarostka Jirkova Dana Jurštaková.

Jirkov bude na osvětlení šetřit hned dvakrát. Instaluje totiž také regulátory napětí, které rovněž šetří spotřebu energie. Právě místa, kde ještě nejsou tyto regulátory, dostala přednost v umisťování nových LED lamp. „Vybrané spínací body ještě osazeny regulátory nebyly a předpokládá se, že na nich bude největší úspora," vysvětlila mluvčí.

Pořízení svítidel s úspornou LED technologií přišlo město na dva a půl milionu korun. Město počítá s tím, že se peníze vrátí během čtyř až pěti let. „Firma garantuje minimálně 75tiprocentní úsporu elektrické energie. V korunách to vychází ročně na 554 000 korun včetně úspor na údržbě," uvedla Dušková.

Jirkov bude nové osvětlení splácet od ledna 2013 do konce října 2016 právě z úspor na nákladech za elektrickou energii. Úspora půl milionu korun ročně má pro město velký význam. Letos totiž hospodaří s příjmy a výdaji asi 345 milionů korun.