S projektem tohoto centra přišly dvě ženy z občanského sdružení Archa 777, jejímž zřizovatelem je Jednota bratrská.

„Už dlouho jsem o takovém centru přemýšlela, teprve až když mi odrostla dcerka, jsme se s kolegyní Dagmar Daňkovou pustily do jeho realizace,“ popisuje, jak vzniklo, koordinátorka projektu Veronika Kocolatá. Té se také lidé z okolí ptali slovy „Proč to děláš?“ a Veronika Kocolatá na to měla jasnou odpověď. „Prostě jsem chtěla, aby vzniklo místo, kde bude mamčám dobře.“


Do mateřského centra v současnosti dochází již třicet jedna maminek.

„Já jsem se o tomto centru dozvěděla od známé, ředitelky Jednoty bratrské,“ vypráví častá návštěvnice centra maminka Eva Vlachová. „Uvítaly to hlavně moje děti. Ze začátku se tolik nezapojovaly do programu. Teď jsou mnohem akčnější, více spolupracují,“ popisuje Eva Vlachová. Ta dále doplňuje, že je určitě lepší někam docházet, než být s dětmi sama doma. Dokonce se rozhodla docházet i na kurz počítačů, který centrum připravuje.


Mateřské centrum nabízí tyto aktivity: dopolední program, kde je různé cvičení a tvoření pro děti, odpolední volnou hernu v mateřském centru, doprovodné aktivity jako jsou kurzy a také například lampionový průvod, který se uskuteční 19. listopadu, hlídání dětí v mateřském centru i rodině a mnoho dalších aktivit. Zajímavostí je, že centrum připravilo pátek pro taťky. „V dnešní době už je zvykem, že když žena vydělává víc, jde muž na mateřskou dovolenou. Muži se toho trochu bojí, zatím nás navštívili dva tátové,“ uvádí koordinátorka centra Veronika Kocolatá.

V centru trochu „zápasí“ s kapacitou, najednou se tam vejde maximálně deset maminek. „Včera jich přišlo o něco více a to už je pak opravdu těsno,“ doplňuje Kocolatá.


Občanské sdružení Archa 777 existuje již od roku 2004. Dříve jejich mateřské centrum sídlilo v Kludského vile, s tím, že tam tolik aktivit neprobíhalo. Pak se centrum přestěhovalo do „přechodné stanice“ objektu Jednoty bratrské, tam už docházely jen nejvěrnější maminky.

Prvního října sdružení rozjelo projekt většího mateřského centra s rozsáhlejší nabídkou služeb, momentálně sídlí na jirkovském náměstí v domě Gorenje. Na tento projekt sehnaly organizátorky mateřského a rodinného centra koordinátorka Veronika Kocolatá a manažerka projektu Dagmar Daňková peníze z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Program centra

Centrum je otevřené každý den. V pondělí a ve středu pro děti do dvou let. V úterý a ve čtvrtek pro děti od dvou do čtyř let. V pátek je připravený program pro táty. Centrum je otevřené dopoledne vždy od 9:30. Každé úterý a čtvrtek pak funguje odpolední herna od 15 do 17 hodin. Mimo to centrum připravuje různé aktivity – kurzy učetnictví, asertivita a etika, individuální poradenství, manželské večery a další.