Stovky míst pro důstojný odpočinek zemřelých i více komfortu pro pozůstalé. V Chomutově probíhá rozšiřování hřbitova, které má zabezpečit dostatek pohřebních míst na dalších 15 let. Město chce opravit a zmodernizovat i obřadní síň. Investice si vyžádají téměř 13,5 milionu korun z městské pokladny.

Nová pohřební místa vznikají v mladší části hřbitova a sloužit budou těm pozůstalým, kteří volí jako způsob rozloučení rozptyl nebo uložení popela zemřelého pod epitafní desky. „Město chce zajistit dostatek těchto míst, která ve staré části hřbitova docházejí,“ vysvětluje mluvčí chomutovské radnice Tomáš Branda.

Ilustrační foto.
Školáci z Chomutovska vybírají peníze na nákup pralesa i fotopastí na pytláky

Kapacita vsypových míst by tak měla podle sdělení města stačit s jistotou na dalších 15 let. „Hrobových míst je k dispozici dost na příštích zhruba deset let,“ upřesňuje Branda.

Práce na zvětšování prostoru pro místa posledního odpočinku zahájilo město už loni, kdy vznikl takzvaný Háj vzpomínání pro ukládání popela pod epitafní desky. Míst vzniklo 500. Letošní práce zahrnují přípravu dalších dvou vsypových louček, jež poskytnou dvojnásobnou kapacitu.

Park se spoustou zeleně

Urnový háj město tvoří do podoby parčíku bohatého na zeleň. Vysází stromy a zřídí květinové záhony. Pro potřeby pozůstalých tu město připravuje i novou cihlovou, částečně uzavřenou stavbu. Má mít podobu altánku či kapličky s posezením a obřadním stolem.

„Pozůstalí se zde mohou rozloučit se zesnulým před vsypem,“ doplňuje k plánům Tomáš Branda.

Návštěvníci hřbitova změny vítají. „Kdyby si příbuzní přáli rozptyl, určitě bych chtěl nějakou pietu, mít příležitost zapálit svíčku, připravit si věnec,“ myslí si Karel Ziegebauer. „Dělat to někde na lavičce mi přijde nedůstojné, takže takové místo by nemělo chybět,“ doplňuje.

Ilustrační foto.
O obří zakázce se v Chomutově rozhoduje těsně před volbami

Druhá etapa prací by měla být hotová do konce letošního podzimu, příprava pohřebních míst a výsadba stromů a květin si vyžádá 3,5 milionu korun.

Úpravou a modernizací vnitřního prostoru i venkovního vzhledu má projít v dalších měsících i obřadní síň. „Půjde o celkovou rekonstrukci včetně elektroinstalace a vytápění, a to nejen samotné obřadní síně, ale i zázemí pro pozůstalé,“ vysvětluje mluvčí chomutovské radnice Branda. Investice půjdou i do vybavení, vymění se například celé zařízení a katafalk, na němž je během pohřebního obřadu umístěná rakev. Přibude i audiovizuální technika a obrazovky, které poslouží zejména účastníkům větších smutečních událostí. „Dění v obřadní síni budou moci sledovat i ti, kteří se do prostoru samotné obřadní síně nedostanou a zůstanou ve vestibulu,“ uzavírá mluvčí Branda.

Stavební úpravy a nové vybavení obřadní síně spolykají deset milionů korun.