Senát, kterému předsedala soudkyně Lenka Chalupová, jednal přímo ve všehrdské věznici, jak je v podobných případech běžné (viz infobox dole). Tam si nyní Novák odpykává svůj čtyřletý trest. Má za sebou jeho necelou polovinu a už několik měsíců usiluje o podmíněné propuštění. Zatím marně.

Zamítl ji i zmíněný senát. Podle Chalupové musí soud posuzovat celý proběh trestu. A na jeho začátku nebyl Alexandr Novák zrovna vzorný vězeň. K trestu nenastoupil dobrovolně, navíc při úklidu teplického stadionu nenosil vězeňský oblek a musel absolvovat kázeňský pohovor. „Výrazněji se kladný přístup odsouzeného k výkonu trestu začal projevovat až od přelomu roku 2013 a 2014," dodala soudkyně pro Chomutovský deník.

K tíži mu také přičetla, že se o svém trestu vyjadřuje pokaždé jinak. Nyní prý před chomutovským soudem prohlásil, že si je své viny vědom, jenže podle Chalupové to mohlo být jen účelové tvrzení. Ještě koncem roku totiž v jiné stížnosti psal, že se vinen necítí a je pro něj problematické trest přijmout. „Z jeho vyjádření vyplývá, že zatím nezískal na jednání, za které byl pravomocně odsouzen, střízlivý objektivní náhled," dodala předsedkyně senátu.

Alexandr Novák podal proti verdiktu chomutovského soudu stížnost, o níž bude rozhodovat krajský soud v Ústí nad Labem. Mělo by to být ještě v první polovině dubna.

O podmíněné propuštění usiluje od loňského léta. Litoměřický soud tehdy žádosti vyhověl, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil ho do Litoměřic k novému projednání. Soud argumentoval podobně jako ten chomutovský především tím, že Novák nenastoupil do vězení dobrovolně a nenosil předepsaný oblek.

Novák si trest odpykával původně ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic. Soud loni v prosinci vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího druhu věznice a Novák byl přeložen do Všehrd na Chomutovsku.

Proč jel soud za Novákem a ne Novák k soudu?Zdá se to zvláštní, ale je to naprosto obvyklá věc. Ve Všehrdech k tomu mají dokonce speciálně zřízenou jednací síň a 99% případů, které se týkají zdejších vězňů, se rozhoduje právě tady. Jak Chomutovskému deníku prozradila soudkyně Lenka Chalupová, je to hlavně proto, že podobných řízení bývá naplánováno tak deset v jediný den a je tak ekonomičtější a praktičtější, přijede-li senát, státní zástupce a zapisovatelka do věznice, než kdyby museli být odsouzení hromadně eskortováni k soudu.