Představila své programové prohlášení (kompletní ho najdete ZDE) a její lídři už mezi sebou evidentně řešili i konkrétní věci. A protože unisono hovoří o „změnách“, jedna z novinářských otázek logicky směřovala k personálnímu složení magistrátu a městských organizací. Mají se bát všichni vedoucí a ředitelé o místa?

Magistrát funguje dobře…

„Shodli jsme se na tom, že magistrát funguje dobře, takže k jeho personálnímu složení teď nic konkrétního nemáme,“ reagoval na dotaz novinářů lídr hnutí PRO Chomutov a kandidát na primátora Daniel Černý. Zároveň ale nevyloučil, že ke změnám dojde, pokud audity odhalí nějaké „kostlivce ve skříni“.

Podobně mluvil také Marek Hrabáč z hnutí ANO. „Hlásali jsme a chtěli změnu politickou, ne úřednickou,“ glosoval dotaz na případné personální změny.

… ale co městské organizace?

Trochu jiná však bude situace u městských organizací. Alespoň u některých. Chomutovskou bytovou kritizovali zastupitelé z PRO Chomutov v opozici celé roky, ANO se chce zase podívat na fungování městské policie. Jaroslav Komínek z KSČM k nim přidal ještě dopravní podnik, jehož kroky jako odborník na dopravu z opoziční lavice také dlouho kritizoval. „Fungování těchto organizací lidé hodně kritizují, proto u nich chceme začít,“ uvedl k tomu.

Neznamená to však, že všichni ředitelé automaticky končí. „V tuhle chvíli neznáme klíčové lidi a potřebujeme je nejprve poznat. Každý si zaslouží svůj postoj obhájit,“ upozornil Hrabáč. „Je klidně možné, že tam zůstanou stejní lidé. “

Novákův průvan

Zřejmě největší personální zemětřesení zažila chomutovská radnice po příchodu Alexandra Nováka z ODS v roce 1998. Ten tehdy odvolal všechny vedoucí odborů a ředitele organizací a vypsal na jejich místa výběrová řízení. Nutno dodat, že řada z nich svá místa obhájila. Spekulovalo se, že hromadná akce byla mířená proti konkrétním lidem, například tehdejšímu řediteli městské policie.

Současná nová koalice PRO Chomutov, ANO a KSČM se zatím nemůže ujmout vlády, soud totiž rozhoduje o tom, zda volby v Chomutově byly platné.