Novou elektrárnu na zemní plyn v Počeradech za 17 miliard korun se nyní po většinu roku nevyplatí společnosti ČEZ spustit. V Hospodářských novinách to uvedl obchodní ředitel firmy Alan Svoboda. V současnosti je totiž výroba elektřiny z plynu nákladnější kvůli jeho vysokým cenám, nízkým cenám uhlí a přebytku emisních povolenek.

„Náklady na výrobu jsou vyšší než cena elektřiny. I když máte vysoce účinnou plynovou elektrárnu, tak se to většinu hodin v roce prostě nevyplatí," řekl Alan Svoboda. Podle něj se ceny elektřiny pohybují na historických minimech. Plynové elektrárny s nižší produkcí zplodin navíc proti méně ekologickým uhelným elektrárnám znevýhodňuje přebytek emisních povolenek, kterými firmy platí za oxid uhličitý, který vypouštěný do ovzduší.

Společnost ČEZ začala nový paroplynový zdroj stavět v areálu uhelné elektrárny v Počeradech před dvěma lety, v současné době se dokončuje. Vyjde na 17 miliard korun, jeho výkon je 880 MW.

Dokončovaná elektrárna u Počerad se podle Hospodářských novin nejspíš negativně promítne do letošních hospodářských výsledků ČEZ. „Rozjezd pro nás nebude tak výhodný, jak jsme si mysleli. Ale zase o to více nám vydělávají naše uhelné zdroje," uvedl Svoboda. „Počerady mají životnost několik desítek let. Představují pro nás příležitost nahradit elektrárny, které dožijí v budoucnu," dodal.