Konat se bude v prostorách ZUŠ na náměstí TGM. „Přijďte všichni!" svolává na facebooku všechny nespokojené lékař a bývalý radní Jiří Binter. Právě on petici inicioval. „Všichni, kdo sdíleli petici na facebooku, všichni, kdo ji už podepsali. Všichni zaměstnanci nemocnice, pacienti, rodiče dětí ze školky, všichni, kdo bydlí v okolí. Ve středu 16.9. si to s vedením radnice vyříkáme - proč tady noclehárnu nechceme!!!"

Město uvažuje, že by noclehárnu zřídilo v bývalém správcovském domku garážmistra v malém průmyslovém areálu v Kochově ulici. Tedy kousek od nemocnice. Což je jedna z věcí, která kritikům vadí.

Radní již petici přijali a ačkoli ji projednat ještě nestihli, také na jejím základě se rozhodli svolat zmíněné veřejné projednávání. Na něm se budou snažit lidem vysvětlit, jaký záměr vlastně mají.

„Evidentně je tu podstatná část občanů, kteří tento záměr vnímají jako nějaké nebezpečí," vnímá protesty náměstek primátora Marian Bystroň. „Proto je třeba to s nimi prodiskutovat a nabídnout jim všechny informace. V tuhle chvíli se mi zdá, že mají informace dost zkreslené."

Základem bude vysvětlit lidem, že nejde o ubytovnu. „Noclehárna a ubytovna to jsou dvě diametrálně odlišné věci," upozorňuje Bystroň. „Zatímco ubytovna je komerční záležitost bez vazby na sociální systém, noclehárna je registrovaná sociální služba. Má to stejné zákonné regule jako třeba dům pro seniory nebo azylový dům."

Protesty radní dost možná i očekávali. „Taková je zkušenost napříč řadou měst jakmile se začne budovat nějaká sociální služba, lidé z okolí jsou proti. Proto je teď na nás, abychom ten záměr obhájili a vysvětlili lidem, proč se ta služba zřizuje či jak bude organizována."

Je ale otázka, zda místní informace uklidní. Zvlášť poté, co policie oznámila, že nedaleko (v budově KORDu 2) zřídila dočasné shromaždiště pro případně zadržené uprchlíky (více v článku ZDE). Přestože spolu objekty ani záměry nijak nesouvisí, v lidech sílí pocit, že lokalita bude méně bezpečná.

Veřejné projednání se koná ve středu 16. září od 17 hodin v budově chomutovské Základní umělecké školy.

(Ne)utajené projednáváníSkandál? Ale kdeže. Jen běžné nedorozumění…
Jako první se o veřejném projednávání dozvěděl petiční výbor. Náměstek Marian Bystroň jim to přes asistentku dával vědět v pondělí ze služební cesty v Německu. Na středu (po návratu městské delegace) pak byla plánovaná tisková konference a poté také roznášení letákových pozvánek do schránek. To už ale petičníci nevěděli. „Proč to radnice nedala do novin, na svůj web nebo aspoň na úřední vývěsní desku?" podivoval se proto v úterý iniciátor petice Jiří Binter. Na všechno došlo den poté pozvánka visí na městském webu, informaci radnice předala médiím… „Chtěl jsem jen vyjít petičnímu výboru vstříc a dát jim to vědět jako prvním. Vrátilo se mi to jako bumerang s tím, že něco tajíme," litoval Bystroň.