Poplatek stanovují zastupitelé každý rok, doteď ale byly změny spíše v řádu desetikorun. Nyní částku stlačili dolů o dvě stovky, ze 456 na 250 korun. Důvod? Klesly skutečné náklady na svoz a likvidaci odpadu, hlavně díky tomu, že ubylo černých skládek a poškozených kontejnerů.

Jenže stále je to zhruba 590 korun na občana, tedy víc, než je poplatek. A pokud každý zaplatí jen 250 korun, zbytek uhradí město. Dělalo to tak každý rok, nicméně teď mohlo ušetřit a peníze použít na opravu silnic a chodníků (z tohoto fondu se odpady dotují). Politici se místo toho rozhodli, že z městského rozpočtu dají stejně peněz jako loni a díky tomu ušetří rodiny. „Díky dobrému hospodaření města můžeme za každého občana zaplatit 340 korun a lidé tak budou v roce 2015 platit pouze 250 korun za osobu a rok,“ uvedl primátor Jan Mareš.

Je tu však ještě jedno „ale“. Město využije k doplacení také peníze ušetřené díky nižším odvodům za techniku v využívanou Technickými službami. Odvody přitom slouží k tomu, aby si organizace našetřila peníze na nákup nové techniky. „Jednou se tahle technika bude muset nakoupit a peníze na ní někde vzít. Náklady na odpad pak skokově vzrostou,“ upozornil Ladislav Drlý (KSČM), podle kterého je to „půjčka od budoucnosti“. Jinak ale proti snížení poplatku neprotestoval.

Zastupitelé nicméně snížení poplatku schválili. Jsou od něj navíc osvobozeni vysokoškoláci, kteří studují více než 70 kilometrů od Chomutova. Nově bude poplatek splatný v jedné částce, a to do 30. června.