Vlezlá zima, mlha a déšť. Při charitativních adventních trzích v Jirkově vládlo „psí“ počasí, a tak snad nikdo nevěřil, že se podaří vybrat větší obnos pro nemocné děti, natož zlomit rekord z minulých let. Nemožné se ale podařilo. Jirkované nakoupili vánoční dekorace a dobroty za 184 566 korun. O co nejlepší využití peněz se rovným dílem postará Nadační fond Cesta proti bolesti a sdružení Prohandicap.

„Jste neuvěřitelní!“ vzkázalo Jirkovanům vedení města na své facebookové stránce, jakmile byl výtěžek spočítaný. „Děkujeme a smekáme.“

První díl s přehledem vystačí na koupi dvou zdravotních pomůcek pro tříletého Tadeáška z Jirkova. „Pořídíme za ně terapeutickou houpací síť a hlavně dětskou polohovací židli, která zmírňuje svalové napětí,“ upřesnil člen správní rady nadačního fondu Bedřich Fryč. Chlapeček se narodil s vrozenou ortopedickou vadou, diagnostikovali mu autismus, těžké ADHD, astma a centrální svalovou hypotonii. Protože i po nakoupení potřeb pro Tadeáška zbude dost peněz, mohla by nadace vyhovět také dalším dvěma žádostem. Podmínkou je, že získá souhlas organizátorů. „Ještě v úterý jsme nevěřili, že by se podařila vybrat nějaká vyšší částka. Počasí bylo katastrofa. Když jsme pak večer počítali výtěžek, koukali jsme. Jirkov je malé město, přesto se jinde v charitě nedaří vybrat tolik co u nás,“ uznale zhodnotil Fryč.

Zpívalo se i na chomutovském náměstí. Sešlo se kolem čtyř stovek lidí.
FOTO: Chomutov zpíval s Deníkem koledy. Bylo plné náměstí 1. máje

Druhá polovina výtěžku půjde do rukou Prohandicapu, který se stará o převoz školáků s postižením do škol a z nich a příležitostně je dopravuje také na zvláštní akce. „Peníze využijeme na provoz sdružení, tedy na auto, které děti sváží. Náklady jsou kolem jedenácti tisíc měsíčně a rodiče je z příspěvků nestačí platit, takže pomáhají dary a dotace města,“ přiblížila členka výboru Prohandicap Eva Šulcová.

„Z peněz, které se podařilo vybrat, máme velikánskou radost. Zásluhu na tom mají školy a další zařízení, které na výrobcích pro charitativní advent pracují, a lidé, kteří přijdou a koupí si je. Je to akce, na kterou může být město pyšné,“ ocenila.

Obří vánočka je tradicí

Tradice pořádání charitativního adventu vznikla spontánně před dvanácti lety, kdy se skupina přátel a kolegů z několika jirkovských škol domluvila na tom, že pro vánoční jarmark připraví vánoční ozdoby, dekorace a dobroty včetně obří vánočky, kterou pečou každoročně, a peníze z prodeje věnují na dobrou věc. Přidal se k nim domov důchodců, senior klub, Dům dětí a mládeže Paraplíčko a také Dětský domov ve Vysoké Peci, jehož děti se tak učí pomoc nejen přijímat, ale také ji dávat. Akci zastřešuje město Jirkov.

Charitativní advent se konal v pondělí 10. a v úterý 11. prosince na náměstí E. Beneše v Jirkově. Svým výtěžkem předstihl loňský o 14 tisíc korun.

Živý betlém na chomutovském náměstí v roce 2017
Živý betlém prvně ukážou i v Kadani, půjčí si ho z Chomutova