Sedmadvacetiletá Lucie z Chomutova nemohla dlouho sehnat práci. Má maturitu, po střední škole dlouho pracovala jako servírka. Když se nepohodla se zaměstnavatelem, řekla si, že v restauraci už pracovat nebude.


Jinou práci ale nemohla více než půl roku sehnat. Nakonec si našla místo přes známého v administrativě soukromé firmy.


Podobně jako jí se podařilo v poslední době sehnat práci i dalším Chomutovákům. Příznivé statistiky přinesl chomutovský úřad práce. Podle čísel, která zveřejnil, se nezaměstnanost snížila o 0,8 procenta. Během září získalo práci téměř osm set obyvatel chomutovského regionu.


Pokles podruhé za sebou


Nezaměstnanost klesla podruhé za sebou, i když minulý měsíc spíše symbolicky. Na úřad přišlo také přišlo o několik stovek lidí méně. Oproti tomu stále klesá počet volných pracovních pozicí.


Odborníci jsou v hodnocení dalšího vývoje opatrní. Prognózy místního úřadu práce počítají s dvěma variantami, ta optimistická předvídá mírný pokles do konce roku, ta pesimistická pak nárůst až na více než čtrnácti procentní nezaměstnanost.


V říjnu je to normální


Navíc je běžné, že v říjnu nezaměstnanost klesá každý rok. „V říjnu nezaměstnanost tradičně klesá, například kvůli začátku školního roku na vysokých školách. Snížení tak rozhodně není signál zlepšení situace na trhu práce,“ upozornil Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.


Podle něj zůstane pracovní trh pod tlakem ještě do poloviny příštího roku, propouštět se bude dál. „I na konci roku firmy sáhnou po dalších úsporách, krize neskončila,“ připomněl Hatlapatka.


V září nejvíce papírově propouštěla personální agentura Manpower, která ovšem obstarává pracovníky pro různé průmyslové podniky. Podle údajů úřadu práce museli svá místa opustit i na dvě desítky zaměstnanců z obchodního domu Billa, respektive Tesca. Propouštěla i Magna, která pracuje pro automobilový průmysl.


Nyní je bez práce přes osm a půl tisíce Chomutovanů, nezaměstnanost je na úrovni 12, 6 procenta.
Nejhůře na tom byl Chomutov před pěti lety, tehdy hledalo práci téměř třináct tisíc lidí, přibližně každý pátý člověk neměl práci.