Demonstrace začala ve 14 hodin. "Učastní se stávkující zaměstnanci, další podporující lidé, podpora přijela i od dalších odborových svazů z republiky," uvedl šéf odborového svazu Kovo Roman Ďurčo.

Demonstrující mají v rukách transparenty, vyjadřují hlasitě podporu stávce. Tu po čtyřletém neúspěšném vyjednávání o kolektivní smlouvě zahájili odboráři v Nexenu v úterý 31. ledna. Stávka prozatím stále pokračuje, chystají se první oficiální jednání. "V úterý 7. února ve 12 hodin je naplánována schůzka s manažery Nexenu. Informace o jejich postoji nemáme, jsme připraveni jednat. Na našich návrzích ale trváme," pokračoval Ďurčo.

Odbory požadují navýšení mezd o 8,3 procent, zvýšení příplatků za noční směny a víkendy a navýšení příplatku směnařům o dvě koruny. Už dlouhé roky se prý mzdy ve společnosti nenavyšovaly. Odboráři tvrdí, že jednání vedení společnosti je arogantní, nechtějí s nimi prý dlouhodobě diskutovat. 

Vedení firmy naopak tvrdí, že konstruktivně jednat nechtěly odbory. Přidávání se údajně chystá, firma ale neřekla o kolik. Vedení Nexenu poslalo návrhy odborářů do domovské firmy do Jižní Koreje, na vyjádření se čeká.

Do stávky se aktivně zapojilo téměř 200 lidí, podporuje ji ale údajně velká většina z 1100 zaměstnanců. Několikrát se stávkujícím údajně podařilo zastavit výrobu v továrně.

"Stávkovat budeme do té doby, než podepíšeme kolektivní smlouvu," řekl předseda stávkového výboru Pavel Rohel. "V roce 2018 se braly v Nexenu pěkné mzdy, každý tu chtěl pracovat. Od té doby ale firma zaspala a skoro nic nepřidala," popsal Rohel.