Neviditelní lidé zvou na vernisáž svojí putovní fotografické výstavy. Koná se v úterý 24. května ve 13:00 hodin v Rytířském sále starobylé radnice na náměstí 1. máje

Výstava ukazuje životní příběhy lidí a nejčastější mýty, které se o lidech s duševním onemocněním a schizofrenií ve společnosti vyskytují a je součástí projektu "Neviditelní lidé aneb jsou schizofrenici nebezpeční?", jehož autorkou je Lenka Krbcová Mašínová, předsedkyně pořádajícího spolku Fokus Labe.

„Jde o destigmatizační kampaň, která má ukázat, že osoby se schizofrenií nejsou nebezpečné. Skoro každý člověk se schizofrenií, pokud má dlouhodobou podporu, může žít v normálním prostředí jako my," říká psycholožka Lenka Krbcová Mašínová.

Projekt podpořený Norskými fondy prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví ČR začal loni v říjnu billboardovou kampaní po České republice. Jeho součástí je dokument Bohdana Bláhovce, který měl premiéru 17. března v kině Hraničář v Ústí nad Labem. V dokumentu si „neviditelnými" zahrál televizní šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. „To, co děláte, není vůbec blbý a rozhodně se za to nemusíte stydět," shrnul dojmy. Podle dokumentaristy Bohdana Bláhovce činnost spolku Fokus Labe se svým Dobrým Fokusem rozpouští kvalitním jídlem hranici mezi normalitou a nenormalitou. Film je součástí workshopů na středních školách. S „neviditelnými" a jejich životními osudy se už seznámili například gymnazisté v Ústí nad Labem, Klášterci nad Ohří nebo v Teplicích. Se zájmem dokument sledují účastníci vernisáží putovní výstavy s fotografiemi Karla Peška. Výstava měla zastávky v Ústí nad Labem, Děčíně, Klášterci nad Ohří, Teplicích i Bílině.

Do Chomutova se přemístí z Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice a potrvá do 16. června.