V práci na vás vrší šéf jeden úkol za druhým, výplata přišla menší, než je potřeba, a děti se rozhodly vyhrát školní propadlickou ligu. A místo klidného večera přítomnost rozladěného partnera, který potřebuje hromosvod za stejně nevydařený den. Co s tím, když to není výjimečná událost, nýbrž každodenní realita? Namísto rozvodového právníka může pomoci manželská poradna. Jedna taková nově funguje i v Chomutově.

Manželská poradna doplňuje balík bezplatných sociálních služeb, které mohou Chomutované využít. V první řadě cílí na záchranu partnerských vztahů a mohla by přispět ke snížení rozvodovosti ve městě, která je podle náměstka primátora Jana Mareše vysoká. „Rozvodovost je velkým problémem, který člověk asi nejlépe vidí ve školách, kde sedí spousta dětí, jež nemají stejné příjmení jako některý z rodičů,“ říká Mareš, pod jehož gesci školství a sociální služby spadají. „Řadu let oddávám s radostí manželské páry, ale jsem docela výjimkou,“ vypráví náměstek. „Řada mých kolegů to totiž dělat vůbec nechce, protože jim připadá, že oddávají někoho, kdo se za čas rozvede,“ popisuje s nadsázkou Mareš.

Zimní radovánky v zahradě údlické školky.
FOTO: Hurá, konečně sníh! Údlické děti sjíždějí kopec u školky

V zařízení ale poradí i s řadou dalších věcí, od zvládání špatné společné finanční situace přes odchod dětí z domova až třeba po intimní oblast.

K dispozici jsou navíc i služby právníka. „Nejčastěji ale klienty přivádí nevěra a poté styk s dítětem, kdy si rodiče dělají problémy v otázce péče o děti po rozvodu,“ prozrazuje terapeutka Irina Malinová.

Kde poradnu najdete?
Poradna sídlí v centru Chomutova, v Revoluční ulici 22/20. Otevřeno je každý všední den od 8 do 15.30, jinak po domluvě. Služby jsou zdarma. Objednat se lze osobně či na tel. čísle: 776 806 475.

Poradna v žádném případě nepřipomíná sterilní ordinaci, ale spíše útulný obývák. Dokonce tam najdete i postel. Ta neslouží k žádným sexuálním aktivitám pod odborným dohledem, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale k relaxaci a takzvanému autogennímu tréninku, který odbourává stres a dlouhodobou únavu. „I z těch plyne řada partnerských problémů a hodinka odpočinku udělá kolikrát zázraky,“ přibližuje význam pomůcky Malinová.

Každý problém stojí za řešení

A kdy poradnu navštívit? Podle Iriny Malinovské není žádný partnerský problém příliš malý, aby si nezasloužil řešení. I drobnost jako partnerovy ponožky věčně odhozené na podlaze mohou časem přerůst ve velký problém,“ myslí si. „Přijďte vždycky, když budete mít pocit, že vám něco opravdu vadí a vy s tím chcete něco dělat,“ radí terapeutka Malinová.

A to i v případě, kdy si nejste jistí, jestli náhodou za bouřlivé vody ve svém vztahu nemůžete spíše vy. „Nastavit si zrcadlo je velmi důležité a takový člověk své problémy spíše vyřeší,“ uzavírá Malinová.