Vy to raději nezkoušejte, ale pro ostřílené vodáky je to lahůdka. Číhají u internetu, sledují stav vody a když se blíží ideálu, vyrazí. Ano, i naše Chomutovka se dá sjet Bezručovým údolím jako divoká voda!

Vody nesmí být málo ani moc

„Musíme ale počkat na ideální výšku hladiny," vysvětluje Petr Smítka, jeden ze čtveřice vodáků, kteří si letos Chomutovku „střihli". „Kdyby bylo vody málo, otloukáme se o kameny, kdyby jí bylo naopak moc, nevejdeme se pod mosty."

„Za hodinu u lodí!"

Proto při odpovídajícím počasí sledují na internetu stav hladiny a ve správném okamžiku spěchají k lodím. Takhle se to prý povede jednou za rok. A spěch je na místě, někdy totiž může hladina klesnout nebo stoupnout tak rychle, že se mohou vodáci na místě zase otočit a jet domů. I to už se prý v minulosti stalo.

Letos ta správná chvíle přišla v pondělí 1. února okolo jedné hodiny. Hladina Chomutovky vystoupala na zajímavých 67 centimetrů. „Hned jsme se začali svolávat, ve dvě už jsme byli v loděnici a ve tři připravení u třetího mlýna," popisuje Smítka, který výpravu zachytil ze svého kajaku na zajímavých fotografiích.

Voda jak bláznivá

Čtveřice vodáků z chomutovského kanoistického klubu pak sjela Chomutovku až do vzdutí nad Hřebíkárnou. Tedy nějakých osm kilometrů na pořádně bouřlivých vlnách. „Voda letěla z kopce jak bláznivá, balvany schované těsně pod zkalenou hladinou s loďkama tu a tam zajímavě zasmýkly, ale bez vážnějších těžkostí jsme si celou trasu náramně užili," popisuje vodák.

Čtveřice jela na plastových kajacích. Přestože venku bylo celkem teplo, v lodích to bez neoprénových návleků či rukavic nešlo. Žádná zásadní překážka je po cestě nepřekvapila. Jen v polovině cesty prý narazili na několik desítek plovoucích planěk s trčícími hřebíky.

Nic pro nezkušené

Jak ale Petr Smítka poznamenává, dobrodružně vypadající fotografie ani vyprávění by neměly být „pozvánkou" pro širokou veřejnost. „Pro méně zkušené to může být o zdraví i o život," varuje. „My už máme přeci jen něco za sebou a řeku známe, takže víme, kde zastavit a podívat se dopředu, jestli tam není nějaká nečekaná překážka. Protože ani z auta není vidět všechno."