Jirkov oslaví svátek všech Jirků a tedy i svůj svátek zajímavou výstavou. V úterý 24. dubna se totiž městská věž promění v Relikviář svatého Jiří.

Jak již sám název napovídá, půjde o netradiční výstavu spojenou se jménem Jiří. Známí i méně známí nositelé tohoto jména z různých oborů a profesí, z měst celé republiky budou hrát při této výstavě velkou roli. Všichni tito Jirkové totiž zapůjčí či věnují nějaký předmět, který se s jejich vlastním jménem a profesí nějak spojuje.

Korn dodá golfovou hůl, Žáček budík

Těšit se můžete na již zmiňovaný zapalovač herce a zpěváka Jiřího Macháčka či brýle Jiřího Bartošky. Zajímavých předmětů bude ale ve věži daleko víc. Například zpěvák a herec Jiří Korn přislíbil svoji golfovou hůl, hudebník Jiří Stivín zapůjčil svoji okarínu a písničkář Jiří Hurych věnoval Jirkovu svoji kytaru. Jednou ze zajímavostí bude také budík básníka Jiřího Žáčka.

Organizátoři oslovili desítky známých Jirků se žádostí o zapůjčení osobních předmětů do „jirkovské“ sbírky. „Odeslali jsme na sedmdesát dopisů. Oslovili jsme snad všechny Jirky, kteří vás napadnou,“ sdělil ředitel Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Jirkov Bedřich Fryč.

Výstava umělce potěšila

Některé reakce byly podle něj velice pozitivní. „Pan Suchý například volal v neděli v deset hodin večer. Slíbil nám, že nám dá plakáty, část kostýmu a buřinku Jiřího Šlitra,“ popisuje jeden z příjemných telefonátů Fryč. „Langmajer nám zase slíbil zapůjčení ceny Thálie a pan Pecha, který často hraje s Bolkem Polívkou, slíbil zaslání živého exponátu," přidal jednu perličku. Horší komunikace je naopak se sportovci. „Tam to jde ztuha. Někdo zapomene, jiný nemá čas,“ komentuje přípravu výstavy Fryč.

Výstava bude rozložena po celé věži. První patro bude patřit Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi. Vyzdobeno bude ve stylu Semaforu. Druhé patro bude patřit sportovcům, o třetí se podělí, vědátoři, literáti a výtvarníci a čtvrté patro bude věnováno filmu a muzice.

Část výstavy bude opředena tajemstvím. Ve věži totiž nebude chybět 13. komnata pana Jiřího. „Ne všichni Jirkové jsou svatí,“ přibližuje jednu ze zatím neodhalených částí výstavy a zároveň zve všechny na vernisáž Bedřich Fryč.

Zapojit se můžete také vy

S přípravou výstavy může pomoci každý. Koho napadne nějaký zajímavý nositel jména Jiří, který by na výstavě měl mít své místo, může jeho jméno poslat na adresu info.centrum@jirkov.cz.

„Aby nebyl některý Jiří dotčen, že jsme jej neoslovili, bude nahoře připravena dřevěná deska, kam budou moci všichni Jirkové připíchnout svoji fotku,“ přidává další zajímavost Fryč.

Slavnostní zahájení je naplánováno na 24. dubna na šestnáctou hodinu. Slavnostního přestřižení pásky se ujmou zastupitelé města, kteří jsou nositeli tohoto jména, tedy pan Sadílek, Laurek a Tláskal, k nimž se připojí i jedna žena Jiřina Dufková. Pozváni jsou také všichni. kteří věnovali některý předmět na tuto výstavu. Těšit se tak můžete na řadu známých tváří.

Vstupné bude stát dvacet korun, všichni Jirkové však budou mít privilegium. Zaplatí jen polovinu vstupného.