Zájmové kroužky pro děti se sice rozjely již začátkem školního roku, na Chomutovsku mají ale dobrou zprávu pro rodiče. Pokud si vaše děti ještě nestihly vybrat nebo čekaly, jak bude vypadat jejich školní rozvrh, mají stále šanci. Domy dětí a mládeže, ale i další zařízení nabízejí pořád mnoho zajímavých volnočasových aktivit.

VYBERE SI KAŽDÝ

Volná místa jsou nejen v umělecky zaměřených kroužcích, ale také ve sportovních, vzdělávacích či rukodělně zaměřených činnostech. V Chomutově lákají na žádanou němčinu, tajuplně znějící POI dance či basket. V Jirkově jsou ještě volná místa na sebeobraně, společenských tancích či zahradníčkovi. V Kadani by mezi sebe rádi přivítali další břišní tanečnice, zájemce o výrobu šperků či keramiky a v Klášterci nad Ohří stále hledá nové členy dívčí klub a železničáři. Stačí jen vyrazit do vybraného domu dětí a mládeže a vyplnit přihlášku.

DOMEČEK LÁKÁ NA OHNIVÉ TANCE ČI DOBRODRUHY

Chomutovský Domeček letos přichází hned s osmi novinkami. Děti se mohou přihlásit například na POI dance, kde se učí základy tance s ohněm, němčinu pro začátečníky, Minizumbu, Cvičínka, Mimíska, Basket, Dramaťáček či na Dobrodruhy.

„Dobrodruzi jsou určeni žákům třetích až pátých tříd. Ti si vyzkouší různé aktivity, při kterých zažijí trochu adrenalinu. Podniknou například různé výpravy, budou rozdělávat oheň, tedy věci, které v dnešní době děti ani moc neumí," přibližuje jednu z novinek ředitel Domečku Milan Märc.

Domečku se letos opět podařilo pokořit magickou hranici tisíce členů. Navíc se již rozjely zájmové útvary na školách, kde přibylo dalších minimálně sto dětí. „V tuto chvíli máme zaplněnu asi čtvrtinu všech našich kroužků, což je rekordní číslo," chválí si ředitel. Najdou se ale i zájmové útvary, které se nedaří zcela dobře zaplnit. „Po němčině se hodně volalo, my jsme to volání vyslyšeli a zájem bohužel zatím moc velký není. Naplněná ale není příliš ani keramika, Kuchtík, šachy a některé výtvarné činnosti," poukazuje na volná místa Märc.

Děti, které nějaký kroužek láká, mají možnost dvakrát jej nezávazně vyzkoušet. Stačí přijít do Domečku, vyplnit s rodiči přihlášku a jít na věc. Pokud zjistí, že je kroužek baví, zaplatí a stanou se řádnými členy.

V JIRKOVĚ VYRŮSTAJÍ MALÍ JOGÍNCI

Jirkovský dům dětí a mládeže Paraplíčko, má plnou zhruba třetinu kroužků. Volná místa jsou zatím i v nově otevřených kroužcích, jako je Jóga pro děti, která je pro děti od šesti do deseti let, Tanečníček, kde se děti starší šesti let budou učit společenské tance, či Zahradníček. „To je kroužek o bylinkách a o pěstování kytiček. Budeme tvořit záhonky, vytvářet kompost a podíváme se i do botanických zahrad," informuje ředitelka Paraplíčka Zdeňka Bolomská.

ŠUPLÍK TÁHNE VÍC NEŽ LONI

„Máme již o sto lidí více, než loni touto dobou. Některé kroužky byly rozebrány doslova během několika hodin," raduje se ředitel kadaňského Šuplíku Jiří Štěrba. „Šlo například o gymnastiku, kde jsme vymysleli další trénink, ale i ten se zaplnil během následujícího dne,"dodává.

Podobně na tom byl i florbal, kde se musely přidávat hodiny. Překvapením je také taneční oddělení, které se podle ředitele naplnilo více než uspokojivě. Prošlo přitom velkou změnou. „Přišla k nám do Šuplíku nová kolegyně, konzervatoristka, která tancování pojímá trochu jinak, než bylo dříve zvykem a výuka se blíží více třeba tanci v umělecké škole. Nechybí základy baletu," přibližuje Štěrba.

Volných míst je ale stále dost. Děti se mohou hlásit například na keramiku a esteticky zaměřené kroužky, jako je výroba šperků, či břišní tance.

Ani Kadaň nezapomněla na novinky. Letos si připravila kroužek s názvem Sportmix. „Je to reakce na poptávku ze strany rodičů, kteří si přáli, aby jejich děti chodily na něco, kde najdou ochutnávku téměř všeho, přes míčové sporty, základy atletiky a dalších, často netradičních, sportovních her," vysvětluje ředitel s tím, že kroužek je vhodný už pro děti od první třídy.

VOLŇÁSEK ROZJÍŽDÍ ŠICÍ STROJE

Také v Klášterci nad Ohří se kroužky začínají hodně zaplňovat. „Máme zaplněné keramické kroužky, taneční kroužky nebo například jógu. Volná místa jsou naopak v dívčím klubu, u železničářů, na grafice, malbě, flétničkách, či u leteckých modelářů," vypočítává šéfka Volňásku Hana Kottková.

Novinkou tohoto roku je kroužek Švadlenka. Tam se mohou hlásit děti od čtvrté třídy výš. Vedoucí s nimi plánuje šít polštářky, prostírání a mnoho dalšího, a to nejen v ruce, ale i na šicích strojích.

NABÍDKU MAJÍ I RODINNÁ CENTRA

Kromě domů dětí a mládeže nabízejí kroužky pro děti také rodinná centra na Chomutovsku. Například v chomutovském Kolibříku navštěvují především prvňáčci kurzy Angličtiny, či flétničky a vyzkoušet mohou také odpolední Hrátky s Šášou a Míšou.

V jirkovském centru Archa 777 mohou děti od 6 do 12 let navštěvovat dětský klub, kde společně podnikají procházky do přírody, věnují se různorodému tvoření, hrám a soutěžím.