Podle některých je Březno ani ne vesnicí, ale takovým malým městečkem.

„Je tu všechno,“ odůvodnila jedna z obyvatelek, která se za včerejšího horka vydala na místní koupaliště. „Zábava, kulturní i sportovní vyžití, ale také klid a krásně uklizeno,“ ocenila.

Do centra se sjíždí dlouhou serpentínou, která vísku krájí na dvě části. Na ní míjíte udržované domy, za kterými vykukují věže kostela. Provoz není nijak
hustý. Na kraji silnice se drží cyklistka se šátkem na hlavě. Narozdíl od ostatních nemíří na koupaliště. Jede kolem ohrady, kde se klidně popásají koně, a o opouští vesnici směrem na Nechranickou přehradou. Potud je obrázek vesnický.

Naopak městsky působí fungl nové tenisové kurty a styl života, který vedení obce do Března vnáší.

„Snažíme se věnovat průřezově všem oblastem a nic nevynechat: společenský život, investice do rozvoje obce a také osad,“ vyjmenovával starosta Zděnek Valenta.

Příkladem je likvidace starých kasáren v oblasti Nechranic. „Ještě letos tam vznikne zelená plocha pro výstavbu rodinných domů venkovského typu,“ uvedl starosta. Zateplily se paneláky, dokončuje zasíťování 27 parcel pro domky, přistavuje se školka a brzy budou i nová dětská hřiště. V červenci budou hotovy dva kilometry cyklostezky.

Místní hodně využívají nový tenisový kurt a hřiště na plážový volejbal.

„Čím dál víc chodí také na kulturní akce. Často vymýšlíme svá vlastní vystoupení, za což ´může´ kulturní referentka Zdeňka Buzková,“ pochválil starosta Valenta. „Zverbovala ženy od plotny, takže utvořily sbor. Do té doby nezpívaly. Teď vystupují pod názvem Silencium 24 a v Jirkově například o Vánocích zpívaly při rozsvěcení stromu.“ Další z aktivit Březenských vznikla teprve nedávno. Vymysleli si vlastní festival Březenské žhavé léto. Zdeňka Buzková přemluvila čtrnáct žen, aby nacvičily španělskou koridu.

Místní jsou zapojení i do dalších činností. Svůj prostor mají sportovci. Sokol si ve fotbale udržuje krajskou třídu a vychovává si tři žákovská družstva. V obci je také kroužek tenisu. Sdružení rodičů a přátel školy zase pořádá plesy, maškarní a lampiónové průvody.

Podle starosty Zděnka Valenty by úspěch Března nebyl možný bez dobré práce jeho předchůdců. „Není to má zásluha. Od 90. roku tu bylo jedno dobré vedení za druhým, které odřelo špinavou práci. Proto si nyní můžeme dovolit pokračovat v tom, co je více vidět,“ uzavřel.

Minirozhovor se starostou

„Myslel jsem, že vyhrát nemůžeme“

Vloni jste získali bílou stuhu za činnost mládeže. Mysleli jste si letos na zlatou za absolutní vítězství v kraji?
Naopak vůbec jsme to nečekali. Byli jsme loni druzí a vyhráli Hrušovanští, naši sousedé. Myslel jsem si, že kvůli tomu už zvítězit ani nemůžeme.
Co si myslíte, že se vám zvlášť povedlo?
Pokračovali jsme ve svém stylu. Sice se o nás moc nevědělo a nepsalo, my ale nespali, dřeli jsme. Pokračovali v rozvíjení všech oblastí, kde to jen šlo.
Za co vás chválí místní obyvatelé?
Nahlas asi za nic (směje se). Ale sledujeme, že se nám v poslední době hodně vyhoupla návštěvnost při všech kulturních a společenských akcích. Chodívá tak dvě stě, tři sta lidí. Takže se jim asi líbí to vyžití.
Za co dáte vítězný milión?
Část na činnost mládeže, zbytek odsouhlasí zastupitelstvo.

Anketa mezi místními

Čím to, že je Březno nejlepší?

Albína Čipeláková: Udělal se tu nový tenisový kurt a obec pořádá hodně kulturních akcí, například country.
Miroslav Maleček: Pořádají se tu dobré akce. U nás ve Střezově špičkově opravili bytovky. Akorát by to chtělo i chodníky.
Jiřina Bartůňková: Je vidět, že se tu starají. V obci je čisto, staví se hřiště, je tu hodně kulturního a sportovního vyžití.
Libuše Dvořáková: Máme dobrýho starostu a kulturní referentku. Dělá se tu spousta akcí. A vůbec je Březno hezké.