Kdyby se docházka zastupitelů měla posuzovat jen podle nejkřiklavějších případů, nebylo by to pěkné vysvědčení. Nutno ale říci, že obecně na tom politici ve městech okresu nejsou s disciplínou nijak špatně.
Nechybět ani jednou? Skoro nemožné…
Zachovat si stoprocentní docházku je takřka unikát. Je třeba brát v úvahu, že pro zastupitele vyjma starostů a jejich zástupců to není hlavní zdroj příjmu a mají své vlastní zaměstnání či živnost. Na druhou stranu – přesná data řádných zasedání jsou plánována většinou na půl roku dopředu.
Nejvíc „stoprocentních“ zastupitelů mají v Kadani, a to ještě další jejich kolegové přišli o tento statut jen proto, že chyběli na některém z mimořádných zasedání, která jsou svolávána narychlo. Kadaň je také jediná, kde si mohu lidé docházku svých zastupitelů najít na internetových stránkách města.
V Chomutově mají zase elektronický prezenční systém, který dokáže zaznamenat i to, když zastupitel přijde později nebo naopak ze zasedání odejde dřív.
Chomutovští zelení rekordmani
Rekordmankou v nelichotivém žebříčku zastupitelů, kteří nechodí na zasedání, je chomutovská Džamila Stehlíková. Paradoxně lepší docházku měla v době, kdy byla ministryní, poslední dobou nechodí na zasedání vůbec. Podle statistik absolvovala jen sedm celých zasedání za čtyřleté funkční období, přitom jich proběhlo sedmaadvacet.
„Je to kvůli nemoci,“ hájí se zastupitelka za Stranu zelených. „Zhoršilo se mi dlouhodobé onemocnění, které se projevuje především očními problémy. Na radnici to vědí, omluvila jsem se kvůli této nemocni jednou a myslela, že to stačí,“ dodává k důvodu své časté nepřítomnosti. Také kvůli tomu prý v současných komunálních volbách kandidovat nehodlá.
Chomutovští Zelení vůbec závěr volebního období poměrně vypustili. Není náhoda, že jejich častější absence se datuje od doby, kdy přešli do opozice. „Je to tak, opozice tu mnoho nezmůže, takže jsem se věnoval raději svým pacientům,“ přiznává zubař Michal Kasl, který hlavně v poslední době nasbíral celkem sedm absencí bez omluvy. Jak dodal, v ordinaci mu odešli dvě lékařky na mateřskou dovolenou, tudíž měl i víc práce.
Zastupitelé pobírají za práci na zasedáních odměnu, byť není velká. Třeba v Chomutově je to 240 korun za hodinu, maximálně však 1 800 za jedno zasedání. Ta probíhají většinou jednou až dvakrát za čtvrt roku.
Nechyběli ani jednou
CHOMUTOV
Stanislav Aubrecht (ODS), Vladimír Čermák (ODS), Jindřich Petráček (ODS), Jiří Viták (KSČM)
JIRKOV
Dana Jurštaková (ODS), Jiří Tláskal (ČSSD)
KADAŇ
Stanislav Hakl (ODS), Antonie Šitnerová (ODS), Zdeněk Hrdina (ČSSD), Cyril Hauptmann (KDU–ČSL), Jindřiška Tejrovská (KSČM)
KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ
Miroslav Bilík (ČSSD), Karel Pech ((KSČM)
Poznámka redakce: Do toho seznamu jsem zařadili pouze zastupitele, kteří absolvovali všechna řádná i mimořádná zasedání (a v případě Chomutova i celá). Naopak tu chybějí starostové a místostarostové, kteří mají třeba v Jirkově či Klášterci také stoprocentní docházku. U nich je to ale hlavní zaměstnání.
Největší absentéři
Džamila Stehlíková (SZ) – 8xnepřítomna, 8xomluvena, 4xnebyla na celém zasedání
Přemysl Rabas (SZ) – 4xnepřítomen, 6x omluven, 11x nebyl na celém zasedání
JIRKOV (36)
Josef Adam (ODS) – 4xnepřítomen, 4xomluven
Aleš Koubík (ČSSD) – 6xnepřítomen, 1xomluven
KADAŇ (23)
Svatopluk Homola (ČSSD)– 10x nepřítomen (neuvádí se, zda s omluvu nebo bez)
Pavel Skála (ODS) – 8x nepřítomen
KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ (27)
Miroslav Řebíček (ČSSD) – 5xnepřítomen (neuvádí se, zda s omluvou nebo bez)
Jaroslav Krejsa (Pravý blok) – 5xnepřítomen