Je to velký nešvar, lidé znečišťují město čím dál více," povzdechla si místostarostka Dana Jurštaková.

Ať už jde o občany, kteří spořádaně platí poplatek za svoz odpadu nebo bezdomovce, hodně z nich si nedělá starosti, jak to kolem vydá. Úklid nepořádku kolem kontejnerů je na základě trvalého bydliště zdarma a tak lidé prostě nepotřebné věci odloží vedle popelnice. „Oni si neuvědomují, že jim za to hrozí až padesátitisícová pokuta," vysvětluje Jurštaková.

Další nemalé peníze město vynakládá na úklid prostranství mimo kontejnerová stání. „Máme vytipované lokality, například ulici Osvobození za vybydleným domem, zadní cestu od Zaječické směrem k pile, za výměníkem ve Školní ulici, v lesíku v propojce mezi Hornickou a Dvořákovou ulicí, nebo pod Černým mostem," vyjmenovává místostarostka.

Stále dokola

Pracovní čety sem vyrážejí v průběhu celého roku i několikrát. Nepořádek dělají bezdomovci a feťáci, kteří se scházejí v zakrytém prostoru konstrukce mostu a také řidiči kamionů či autobusů, kteří parkují za supermarketem Lidl.

Úklid komplikuje fakt, že zaneřáděné pozemky jsou mimo katastr Jirkova, ve vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic. „Občané si myslí, že tato oblast patří Jirkovu, ale tak to není.

O úklid se v Jirkově stará dvanáct lidí zaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací a městská sociální firma Onza . Částka, kterou sisyfovská snaha o uklizené veřejné prostranství stojí, dosahuje po přičtení nákladů za úklid nepořádku kolem kontejnerových stání tři sta tisíc korun. „Přes tři a půl milionu ročně platíme za to, že se lidé nenaučili uklízet tak jak mají," dodává souhrnnou částku místostarostka.

Celkem v roce 2015 město zaplatilo za kompletní služby v oblasti odpadového hospodářství přes 15,5 milionů korun. Z toho 1,26 milionu korun za úklid kolem kontejnerových stání a přes 4,5 milionů korun za svoz a pronájem kontejnerů na směsný komunální odpad.

Od občanů město vybralo na poplatcích za svoz komunálního odpadu něco málo přes devět milionů korun.