Jedete po silnici z Jirkova do Boleboře, když se vám po pravici otevře pohled na pole rámované lesy. Uprostřed toho se bezostyšně rvou dva andělé v životní velikosti. Jeden se druhému s urputným výrazem v obličeji sápe po krku, při tom do sebe narážejí tlustými břichy.

Sousoší, které vytesal z dubového dřeva talentovaný sochař a bolebořský rodák Jiří Němec, korunuje pole už od října loňského roku. Řada lidí ji ale pro sebe objevuje až při výletech do hor.

Proč jsou vlastně andělé zobrazeni jako nesmiřitelní odpůrci?

„Je to zápas člověka s vlastní existencí. Boj dobra proti zlu, kdy nelze poznat, kdo je dobrý a kdo zlý. V životě to nebývá zřetelné,“ vysvětluje sochař. „Kolikrát uděláte něco pro dobrou věc a pak se to obrátí proti vám,“ dodává s tím, že vnitřní konflikt a pnutí je právě to, co člověka posouvá dál.

Andělé jsou posazeni na jedenáctimetrovém sloupu a celkem sousoší měří třináct metrů. Dubová plastika je spojena závitovými tyčemi a stažená maticemi. Představuje půl roku tvrdé dřiny, která je současně také autorovo diplomovou prací.

Původně si Jiří Němec přál, aby stála před kostelem sv. Ignáce na náměstí 1. máje v Chomutově. „Ve městě probíhá boj všude. Lidé pobíhají po náměstí, jsou ve stresu, jiní posedávají v zahrádkách a popíjejí kávu, každý ale něco řeší,“ vysvětluje, proč by se tam podle jeho názoru dobře vyjímala. Vedení města ale umístění na náměstí neschválilo.

Místo aby plastika vyvolávala otázky v kolemjdoucích v rušném centru nebo jiné části města, tvoří nakonec zajímavý celek s přírodou v horské obci. Podle Jiřího Němce by byla na náměstí provokativnější, na druhou stranu v poli je na pohled příjemnější. „I tam nakonec probíhají každodenní vnitřní boje,“ dodává.

Kolem dalšího z děl mladého umělce Jiřího Němce chodívají i lidé, kteří zamířili za nákupy do mosteckého Centralu. Zdobí vstup do obchodního centra.