V čele chomutovského muzea končí jeho dosavadní ředitel Stanislav Děd. Jeho nástupkyní má být od října Markéta Prontekerová. Rozhodli tak krajští radní, usnesení zveřejnili v pondělí na webových stránkách Ústeckého kraje.

„Není pro mě překvapení, že mě nejmenovali. To nemohlo dopadnout jinak,“ okomentoval Stanislav Děd, který stál v čele chomutovského muzea šestnáct let. Na konci května byl spolu s dalšími čtyřmi šéfy kulturních institucí bleskově a v tichosti odvolaný. Krajští radní sesadili vedle ředitele chomutovského muzea také hlavu děčínského muzea a galerií v Mostě, Lounech a Litoměřicích. To vyvolalo vlnu nevole zejména v řadách odborné veřejnosti. Umělci – akademici dokonce sepsali nesouhlasnou petici.

Krajský úřad Ústeckého kraje.
Hlavy dolů! Kraj odvolal ředitele muzea a galerií

Stanislav Děd se domnívá, že bylo jeho odvolání motivováno politicky, protože komunistům ve vedení kraj měla vadit jeho dlouholetá spolupráce se sudetoněmeckými krajanskými sdruženími či aktivity na podporu svobodného Tibetu. Svůj post se pokusil obhájit účastí v konkursu, který se konal 21. června. To se nepodařilo, proti výsledku konkursu se však hodlá odvolat. „Chci se v každém případě odvolat, nenechám jim to jen tak zadarmo,“ uvedl pro Deník. „Odvolání je založeno na důvodové zprávě, která je neregulérní,“ je přesvědčený. Podle zprávy jsou odvolaní ředitelé v pokročilém věku, a přestože jejich pracovní výsledky popisuje jako uspokojivé až výborné, zpochybňuje do budoucna jejich schopnost instituce vést.

Ilustrační foto.
V Kadaňském klášteře začíná sochařské sympozium

Nástupkyní za dosavadního ředitele má být od 1. října Markéta Prontekerová, která řídí odbor vnějších vztahů na chomutovské radnici a roky pracovala jako muzejnice. Jmenovaná je na dobu určitou, a to na dva roky s možností prodloužení na dobu neurčitou.

Vedle Stanislava Děda se výběrového řízení zúčastnil také ředitel děčínského muzea Milan Rosenkranc, ani on ale post neobhájil. Ve funkci ho nahradí bývalý děčínský radní Vlastimil Pažourek.

Výběrová řízení na ředitele galerií teprve budou probíhat. Například ředitel galerie výtvarného umění v Mostě Petr Svoboda už ale avizoval, že se ho účastnit nehodlá. „Mám svou čest a nehodlám se této šaškárny účastnit. Je to jen pokrytecká hra,“ míní ředitel.