Den zahájený otužileckým rekordem nebo mytí hromady nádobí v lavoru. Odstávky teplé vody nemá rád snad nikdo, bohužel k létu zkrátka patří. Letos se jich ale na Chomutovsku obávat příliš nemusíme, energetici zkrátili revize tepelných rozvodů na minimum.

Jako první se bez teplé vody ocitnou Klášterečané. Letos ale odstávka bude velmi krátká, začne v pondělí 10. června a skončí už za dva dny, ve středu. Obyvatelé města ale mají i přesto obavy. Za poslední měsíc už totiž došlo ke třem neplánovaným haváriím. „Částečně jsou to pořád důsledky loňské havárie autobusu, který narazil do horkovodu nedaleko města,“ vysvětluje mluvčí města Adéla Chlupová.

Podle obyvatel ale za havárie mohou i dělníci, kteří na postižených sídlištích budují nová parkoviště. „Ráno začali dělníci pracovat a do hodiny byla havárka na světě,“ říká Martina Veličková ze sídliště Žitná. „Něco tam ukopli, šikulové,“ dodává Klášterečanka.

Po Klášterci přijde na řadu Chomutov. Otužilci si v kalendáři mohou zakroužkovat pátek 21. července, kdy přestane téct teplá voda v prvních lokalitách. „Odstávka bude trvat až do 3. srpna,“ uvedl mluvčí ČEZ Ota Schnepp. „Někde jsou naplánovány odstávky jednodenní, většinou ale vyjdou na maximálně tři dny, v jednom jediném případě na čtyři,“ pokračuje Schnepp.

Jirkované pocítí chlad jen v jeden den, ve čtvrtek 27. července. „Teplá voda nepoteče jak ve středu města, tak i na sídlištích Vinařice I. a II.,“ vyjmenovává mluvčí energetiků.

S tím, že by se odstávky protáhly, energetici nepočítají. „V případě, že bychom při revizích zjistili něco mimořádného, budeme o tom ihned informovat," slibuje manažer ČEZ František Pracný.

Nejvíce na odstávky vyzrálo město Kadaň. Teplé vody se museli Kadaňané vzdát na jeden den už květnu, tentokrát jim to ale určitě nevadilo. Energetici tam zaběhávali nový elektrodový elektrokotel, náhradní zdroj, který přenáší teplo z elektrárny do topné vody. Ten bude vodu Kadaňanům ohřívat i během probíhajících revizí či v případech nečekaných havárií.

Kdy nepoteče teplá voda u vás?

Chomutov:
21. 7. - střed města, nemocnice, Zadní Vinohrady
22. 7. - Horní Ves, Kadaňská, Černý Vrch, Alešova
25. 7. - sídliště Březenecká
26. – 28. 7. - sídliště Kamenná, Zahradní
27. 7. - sídliště Písečná
31. 7. – 3. 8. – ulice Kostnická, Cihlářská

Jirkov:
27. 7. - střed města, Vinařice I. a II.

Klášterec nad Ohří:
10. - 12. 7. – celé město