Nové bezpečnostní skříňky od Ústeckého kraje by měli přispět ke snížení krádeží v nemocnicích.

Z celkového počtu dvě stě devadesáti devíti nových bezpečnostních skříněk jich nemocnice v Chomutově dostala padesát devět. „Dvacet devět skříněk dostalo interní lůžkové oddělení a třicet chirurgické lůžkové oddělení," řekl Chomutovskému deníku Ivo Chrástecký, tiskový mluvčí společnosti Krajská zdravotní, a.s.

Nově si tak mohou pacienti na sedmnácti odděleních pěti nemocnic uložit a uzamknout do skříněk své osobní věci. „Bezpečnostní skříňky jsme rozdělili na základě požadavků jednotlivých oddělení. Dvířka schránek jsou opatřena zámkem a klíč má pacient. Opatření by mělo přispět k dalšímu zlepšení komfortu pacientů," uvedl ředitel Odboru vnitřních věcí Krajské zdravotní, a. s., Jiří Vondra, pod něhož oblast bezpečnosti v nemocnicích spadá.

Skříňky získaly nemocnice díky podpoře Ústeckého kraje. Bezpečnostní skříňky však nejsou na odděleních nemocnic Krajské zdravotní jedinou možností, která předchází odcizení či ztrátě osobních věcí pacientů. „Zdravotní sestry na jednotlivých odděleních, respektive stanicích při nástupu k hospitalizaci nabízí každému pacientovi uložení cenností, nejběžněji šperků, finanční hotovosti a dalších předmětů do nemocničního trezoru. Vždy je s nemocným, který využije této možnosti, sepsán protokol o uschovaných věcech," dodal Jiří Vondra.

Díky nejrůznějším bezpečnostním opatřením se podařilo v nemocnicích Krajské zdravotní, a. s., počet případů okradení pacienta nebo ztráty jeho cenností snížit. V roce 2013 evidoval zdravotnický personál v nemocnicích Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Most a Chomutov 124 událostí. V roce 2015 zaznamenal již jen 35 případů.

„Krádeže osobních věcí při pobytu v nemocnici nicméně nadále zůstávají problémem. K jeho řešení mohou významně přispět i sami pacienti, a to zejména zvýšenou opatrností ve vztahu ke svým osobním věcem. Nemocnice jsou otevřenými zařízeními a proto je třeba, aby se pacienti v rámci hospitalizace řídili doporučenými postupy a využívali opatření a služby na ochranu osobního majetku, které nemocnice Krajské zdravotní poskytují," doplnil Jiří Vondra.