Nastoupíte k nám a dostanete sto padesát tisíc korun na ruku. A to jen za to, že se rozhodnete pracovat pro nás.


Zhruba toto nabízí chomutovská nemocnice lékařům, kteří by se rozhodli nechat se tam zaměstnat. Krajská zdravotní a.s. se tak snaží řešit nedostatek lékařů, který trápí takřka všechny nemocnice v republice.


Rozhodla se proto pro méně častý způsob. „Vedle standardních personalistických postupů jsme nově přistoupili také k méně obvyklým způsobům oslovení nových spolupracovníků,“ potvrzuje mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.


Ideální stav? Plus patnáct lékařů


Chomutovskému zařízení podle Vondry chybí do ideálního stavu asi patnáct plně specializovaných specialistů. „Péče o pacienty není a nebude ohrožena,“ ujišťuje Vondra, nicméně je zřejmé, že by nové síly ulehčily život jak současným zaměstnancům, tak pacientům.
Nejvíce by nové lidi potřebovala oddělení interní medicíny, gynekologie i dětské oddělení.


V nabídce uchazečům se píše, že mohou získat náborový příspěvek až sto padesát tisíc korun. To, jestli obdrží celou částku, záleží na míře splnění smluvních podmínek.


Podle Vondry je náborový příspěvek hrazen ze zisku Krajské zdravotní.


Přetahování je normální


Přetahování lékařů za peníze už patří mezi běžné taktiky, jak do svého zařízení nalákat specialisty. „Těchto praktik se obáváme, protože nás mohou připravit o lékaře, ale nemůžeme proti nim nic dělat,“ říká ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek. Ta rovněž obtížně shání nové doktory.


Mašek dodává, že takto to prostě ve zdravotnictví chodí. „Děje se to soustavně, lékařů je nedostatek, lákají se na peníze. My máme také program, ve kterém nabízíme výhody, každý se musí snažit bez ohledu na na ostatní. Kvalitní doktory chce každý,“ konstatuje ředitel městské nemocnice, která pod Krajskou zdravotní nepatří. Podle něho ale neplatí, že by lékaři vždy šli pouze po penězích.
Někdy může vést nedostatek odborníků k tomu, že jsou uzavřena některá lůžková oddělení.