Pět ordinací, dvě velké čekárny a parkovací plocha navíc. S prvním dubnovým dnem chomutovská nemocnice získala nové důstojnější prostory pro očkovací centrum. Společnost Krajská zdravotní, která ji spravuje, pro ni využila celé patro budovy H. Úpravy vyšly na 2,5 milionu korun. Zájemci o očkování se do centra dostanou vjezdem z Beethovenovy ulice, kde v areálu nemocnice vznikly desítky dočasných parkovacích míst navíc s bezplatným stáním.

Podle Krajské zdravotní bude možné v centru denně oočkovat na pět set lidí. Vedení města Chomutova však doufá ve dvojnásobek, což jsou počty běžné pro očkovací centra prvního typu, která jsou otevřená dvanáct hodin sedm dní v týdnu oproti centrům druhého typu s osmihodinovou otevírací dobou.

„Velkokapacitní očkovací centra budou na území Ústeckého kraje čtyři – v Ústí nad Labem, Rumburku, Litoměřicích a Mostě. Je snahou, aby byla maximálně zajištěna dostupnost očkovacích center napříč krajem. Ale není skutečně možné budovat vysokokapacitní očkovací centra v každé části kraje,“ sdělila k tomu mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová. „Chomutovské očkovací centrum je schopné v plném provozu pokrýt potřeby chomutovských občanů,“ doplnila.

Adam Vojtěch.
Vojtěch k nákupu litoměřické nemocnice Krajskou zdravotní: Nebude to revoluce

Podle chomutovského krizového štábu je ale nemocnice připravená na vyšší počty očkovaných. „Jsme o tom ujišťováni zdejšími lékaři, chybí jen očkovací látky. Potřebujeme je velmi rychle, ať můžeme okres Chomutov naočkovat během krátké doby,“ upozornil primátor Chomutova Marek Hrabáč s poznámkou, že spádovost Chomutova dosahuje i s Jirkovem a okolními vesnicemi bezmála 90 tisíc obyvatel.

V Ústeckém kraji bylo k 30. březnu naočkováno nejméně první dávkou 96 846 lidí, z toho v Chomutově 5 689. Očkování v kraji je nejpomalejší v republice.

Vakcinace dosud probíhala v nemocnici v nevyhovujících prostorách v pavilonu A. „Bylo to v naprosto nedůstojných podmínkách. Očkovalo se v krcálku, o který se vakcinační tým střídal s pohotovostí,“ podotkl náměstek primátora David Dinda. „Přitom jsme jako město už v prosinci nabízeli pro zřízení očkovacího centra zimní stadion a zdarma. Stačilo rozpustit led, zatopili bychom, rozsvítili, přidaly by se paravány a další vybavení. Parkoviště je tam rozsáhlé,“ připomněl náměstek. Podobně například očkují na výstavišti v Litoměřicích.

Pavlína Drexlerová s andělem křtěným ohněm.
Po požáru zbyl ohořelý anděl a víra v lidi. Pomohli nám, oceňuje žena z Výsluní

Vedení města, které podle svých slov měsíce vytrvale tlačilo na zřízení velkokapacitního očkovacího centra v Chomutově, žádá Ústecký kraj také o transparentní rozdělování vakcinačních látek pro obce s rozšířenou působností. Dosud chodily očkovací dávky nepravidelně, podle náměstka měla chomutovská nemocnice možnost vyočkovat v průměru kolem sta dávek denně, v posledních týdnech pak zhruba dvojnásobek.

Za posledních sedm dní bylo na Chomutovsku podle statisticky Ministerstva zdravotnictví potvrzeno 472 nových případů nákazy covid-19. Podle krizového štábu je v okrese situace stabilní, čísla ale neklesají.

„Aktuálně nám leží v nemocnici stále přes osmdesát pacientů covid pozitivních a stále disponujeme čtyřmi covid odděleními,“ konstatoval primář Michal Zeman. Covidová lůžka jsou stále z 80 až 85 procent obsazená. Pro pacienty, kteří vyžadují intenzivní péči z jiných důvodů než kvůli covidu, má nemocnice další lůžka.