Bezkonkurenčně největší investicí za desítky let je pro chomutovskou nemocnici výstavba nového pavilonu urgentního příjmu a centrálních operačních sálů včetně jednotky intenzivní péče. Stavba za 834 milionů korun už odstartovala, dokončená má být v závěru roku 2023.

Součástí pavilonu Emergency bude pět ambulancí, rentgen, pět expektačních lůžek pro pacienty přivezené záchrankou a crash room s monitory, ventilátory a infuzními pumpami pro pacienty, kteří vyžadují monitoraci a podporu vitálních funkcí. Dále se investice týká pěti nových centrálních operačních sálů s centrální sterilizací, deseti lůžek jednotky intenzivní péče a stejný počet na anesteziologickém a resuscitačním oddělení. Novostavba bude spojená nadzemním koridorem se současným pavilonem D.

Novou investici budou nezbytně provázet také demoliční práce. Dotknou se pavilonu L, kde je hematologicko – transfúzní oddělení a oddělení nukleární medicíny, a také části pavilonu C. Tam se nacházejí ambulance chirurgie, rehabilitace, neurologie a další lékařská pracoviště.

Darování kostní dřeně. Ilustrační foto.
Hledají se dobří lidé od kosti. Kvůli covidu spadly počty dárců kostní dřeně

Jak pacienti, tak lékaři a další zdravotnický personál budou muset zvládat určité nepohodlí. „Největší problémy při výstavbě přinese nutný transport pacientů mezi pavilony. U závažnějších případů bude převoz pacientů mezi pavilony zajištěn pomocí sanitních vozů,“ uvedla mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová s doplněním, že oddělení se přesouvat nebudou. „Samozřejmě určitý diskomfort pro pacienty a zaměstnance budou znamenat i změny v rámci vnitroareálových komunikačních tras včetně parkování vozidel,“ dodala.

Nemocnice v Chomutově má být podle celorepublikové koncepce páteřní nemocnicí s urgentním příjmem druhého typu. Těch bude na úrovni okresů osmdesát. „Proto sem směřují peníze na výstavbu pavilonu,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Půjde o obrovský krok dopředu, kterým se chomutovská nemocnice dostane skutečně na úroveň nemocnice 21. století. Z REACT-EU jde do zdravotnictví celkově 21 miliard korun a Krajská zdravotní z těchto peněz čerpá zejména na urgentní příjmy. Toto je jeden z nich,“ doplnil.

Investiční akce bude částečně financována z evropských dotačních zdrojů, a to ve výši 150 milionů korun, z finanční investiční podpory Ústeckého kraje a Krajská zdravotní využije také úvěr od Komerční banky.

Holubi - ilustrační foto.
Muž střílel v centru Chomutova. Prý na holuby

V posledních pěti letech patřilo k největším investičním akcím do chomutovské nemocnice zřízení nového stravovacího provozu za téměř 53 milionů korun, v pavilonu C bylo vybudováno pracoviště magnetické rezonance za téměř 10 milionů a mezi další akce patří i nový onkologický stacionář za 11 milionů nebo druhá etapa rekonstrukce oddělení nukleární medicíny za zhruba 18 milionů korun.

„Momentálně probíhá stavba PET/CT v hodnotě 21 milionů, která bude dokončena na přelomu roku,“ informovala Mrákotová. PET/CT bude pracoviště, které bude poskytovat jedno z nejmodernějších vyšetření současné medicíny, umožňující odhalit řadu patologických stavů především v onkologii a diagnostice některých zánětlivých onemocnění.