Na dvě hodiny se v pátek odpoledne zastaví provoz na česko-německé hranici u přechodu Hora Svého Šebestiána. Obyvatelé německé příhraniční obce Reitzenhain budou totiž demonstrovat za urychlenou dostavbu obchvatu. A zastaví při tom dopravu přes hranice.

Demonstrace se koná v pátek 26. února od 17 do 19 hodin. Demonstranti se sejdou na hraničním přechodu a průvodem půjdou po silnici B 174 až na druhý konec obce, k výjezdu směrem na Marienberg. „Žádáme všechny, kdo by se v uvedené době chystali do Německa, aby k tomu použili jiné hraniční přechody," vyzývají proto čeští policisté. Nejbližší přejezdy jsou v Kalku a Vejprtech.

Demonstrace se na německé straně koná již pošesté. „Chceme, aby naše děti a vnoučata mohly žít zdravý život bez neustálého hluku a karcinogenních zplodin," řekla místnímu zpravodajskému webu FreiePresse Veronika Grahnert, jedna z organizátorek demonstrace. Podle ní projíždí přes obec průměrně jeden kamion za minutu.

Radnice v Marienbergu, pod níž příhraniční obec spadá, chce kvůli hluku alespoň v noci omezit rychlost provozu skrz obec na 30 kilometrů za hodinu. Tamní dopravní úřad to ale odmítá. Podle něj projíždí obcí cca 5100 aut za den, což je prý na takovou silnici relativně nízká hodnota, navíc v noci jich tu prý jezdí minimum.

Všechny kamiony, které vadí německým rodinám, jezdí také přes českou Horu Svatého Šebestiána. Tady ale nikdo neprotestuje, na obecním úřadě nevěděli ani o německé demonstraci.

„Je ale pravda, že stavba silnice I/7 měla pokračovat obchvatem naší vesnice a zastavila se před ní. Na německé straně prý není kde navázat. Takže nám všechna auta jezdí přes obec," říká starosta Jan Koutný.

Obchvat české obce tak stejně jako v případě té německé zatím zůstává jen nakreslený v územním plánu a vesnice je pořád rozdělená silnicí.

Nikdo tu ale nedemonstruje. „Ještě to není tak katastrofální, ještě se to dá přežít," říká Koutský. Nechce prý bojovat s „větrnými mlýny". „Člověk by zbytečně vyčerpal energii na něčem, co nemůže ovlivnit. To ji raději věnuji něčemu užitečnějšímu," dodal.