Osm fanoušků hokejového klubu Piráti Chomutov, kteří měli na domácím utkáním s Libercem 8. října rasisticky urážet hráče tmavé pleti Wayna Simmondse, dnes poprvé stálo před soudem. Během dopoledne stihl soud vyslechnout obhajobu každého z nich.  Verdikt však nepadl. Jednání bylo odročeno na začátek příštího roku.

Některé výpovědi obžalovaných byly až úsměvné.  „Viděl jsem, jak Pavelec vyjel z branky a mířil do skrumáže. Slyšel jsem, jak se začalo zpívat opilče, tak jsem se přidal," nechal se slyšet jeden z obžalovaných Radek Přibyl. Podle něj měl tento pokřik směřovat právě proti tomuto brankáři, protože jej kdysi policisté zastavili opilého a dostal zákaz řízení.

V hospodě před hokejem i při něm

Všichni obžalovaní fanoušci šli v osudný den na stadion již s určitou „hladinkou", někteří již silně podnapilí. Například Radek Přibyl na policii nejprve vypověděl, že v průběhu celého dne vypil dvacet velkých piv, u soudu pak snížil počet na deset, s tím, že si dal ještě dva panáky. Když se soudce snažil zjistit, v jakém stavu se při vstupu na stadion Radek Přibyl nacházel, poskytl mu jedno přirovnání: "Kdybych já sám vypil „jen" deset desetistupňových piv, tak se nacházím v kómatu.". Obžalovaný odvětil: "To já ne, já mám trénink."

Také další vyslýchaný přiznal, že měl již slušně upito. „Přes den jsme zakončili zakázku v práci, tak jsme to oslavili," přiblížil průběh dne před utkáním Martin Marschalek. „Vypil jsem  dvanáct velkých rumů a dvě malá pivka," uvedl s tím, že byl sice podnapilý, ale turniketem prošel.  Většina z obžalovaných fanoušků si před zápasem zašla na pár kousků do nedaleké restaurace. To jim ale nestačilo. Téměř všichni obžalovaní pak strávili druhou třetinu na pivě v restauraci přímo uvnitř hokejové arény.

Pět z osmi v Černém komandu

Z osmi obžalovaných je hned pět fanoušků členem uskupení s názvem Černé komando. Jeho členové prý spolu chodí jen fandit na hokej a do hospody, nejvýše připravují choreografie nebo vymýšlejí nové pokřiky. Společně nosí černé mikiny a černé šály s nápisem Černé komando. Právě nad nimi ale nyní visí otazník. Ani jeden z obžalovaných nebyl schopný popsat znak, který je na této šále vyobrazen. Zkoumat jej tedy budou znalci.  

Přiznali se, ale rasismus odmítli

Část fanoušků se ke skandování pokřiků: „opice, hu hu hu, Ku-klux-klan či Mrtvý cikán plave po vodě, a to patří k přírodě" přiznala. Všichni však svorně uvedli, že  nimi nelze hledat rasistický podtext.  „Nepamatuji si, že by se zmíněné výrazy provolávaly, ale i kdyby ano, tak tady v Chomutově nemají rasistický podtext," sdělil soudu Martin Marschalek. „Jsem fanoušek hokeje a jezdím je podporovat i do jiných měst. Zvolání „hu hu hu" je obvyklé. Používá se například, když domácí hrají v oslabení. Pak se píská a křičí „hu hu hu", aby byl soupeř rozhozený," snažil se očistit Martin Šrámek. Pokřik o mrtvém cikánovi většina z nich neslyšela nebo se k němu nepřipojila.  „Mrtvý cikán plave po vodě, a to patří k přírodě jsem křičel, nechal jsem se strhnout ostatními. Bylo to myšleno ale spíše na rozhodčí," snažil se soudu vysvětlit další obžalovaný Martin Horký.

Hlavní líčení bylo ve 12.30 hodin po vyslechnutí všech osmi obviněných odloženo kvůli předvolání dalších svědků, které si vyžádala státní zástupkyně. Soud s fanoušky chomutovských Pirátů tak bude pokračovat až ve středu 9. ledna 2013 opět v 8 hodin 15 minut.

Vysoké tresty by padat neměly

Soudce Petr Vaněk připomněl, že za výtržnictví a hanobení rasy či národa by mohly osmi obžalovaným hrozit až tři roky vězení. Dodal ale, že v tomto případě k nim vzhledem k okolnostem nejspíš nepřistoupí.