„Prvenství v exekucích? To je drsný, to jsem netušil,“ je překvapený hostinský v Retru. „I když lidí, co mají dluhy, je tu určitě spousta. Vím, že v bytovkách tady žijí sociálně slabí, kteří neplatí,“ zamýšlí se Lukáš Sucharda. Jsme v Hoře svatého Šebestiána, kde je podíl lidí v exekuci vyšší než 32 procent. Na Chomutovsku dosahuje v průměru pětiny.

„Tady je to o tom, že lidi nemaj práci. Na druhou stranu jsou i takoví, co dělat nechtěj,“ pokyvuje hlavou nad půllitrem Josef M. Sám má vystaráno, už je v penzi a s chataři z Nové Vsi si spokojeně vychutnává doušky piva. O nikom zadluženém prý neví. „To vám takhle lidi neřeknou. Napište tam ale jedno: exekutoři by měli být pod patronátem státu, aby z toho nedělali byznys. Člověk dluží tisíc a za rok jsou z toho mnohem větší peníze,“ nelíbí se mu.

Ačkoli je vesnice o zhruba 260 obyvatelích v mrazivém odpoledni jako po vylidnění, v Retru to s jeho výlohou se starým rádiem docela žije. Občas se tu hostinský setká s tím, že chtějí hosté popíjet „na sekeru“, dluhům to ale nepřikládá. „Je tu pár lidí, kteří tak fungují a platí jen jednou měsíčně o výplatě. Jsou zdejší, jiným bych na dluh nedal,“ usmívá se Sucharda.

Proti hospodě zamyká svůj podnik kadeřnice. O tom, že by si místní žili na vysoké noze, iluze nemá. „Lidé tu nemají peníze. Vidím to na klientele, jezdí hlavně Němci, z místních chodí jen málokdo,“ říká ze své zkušenosti.

Na vesnici je znát, že tu nežijí boháči. Pěkné opravené domky s auty s rakvemi na lyže střídají takřka průhledné domy, skrze které je vidět daleko do kraje.

Podíl obyvatel v exekuci ve městech:Ilustrační fotoJirkov  25,72
Vejprty  23,75
Chomutov  23,01
Klášterec nad Ohří  19,92
Kadaň  16,45

Chomutovsko 4. nejhorší:Podíl osob v exekuci: 20,55 %
Celkový počet exekucí: 107 803
Průměrný počet exekucí na osobu: 5
Počet osob v exekuci: 21 556

Na jednom konci stojí několik omšelých bytovek, na druhém pozůstatky sexprůmyslu: podniky s křiklavými fasádami a názvy jako Relax Club Bar, Sauna Club či Super Club. Exotikou se snaží dýchat i rozhlehlá a prázdná náves, kde je silnice pokrytá tlustou vrstvou lesklého ledu. Jeden podnik se jmenuje Caribik a zdobí ho palma, naproti stojí restaurace Baccara.

Podle starosty Jana Koutského může být na vině vysokého podílu lidí v exekuci to, že není dost pracovních míst. „Ačkoli určitá část zdejších lidí nemá vzdělání ani na té úrovni, aby pracovala třeba za kasou na benzince,“ podotýká. Vysoký podíl lidí v exekuci ho přesto zaskočil. „Jsem vážně překvapený. Nevěděl jsem, že máme až takový nárůst,“ dodal.

Exekuce představují zvětšující se problém v celé České republice, kdy Ústecký kraj patří k regionům s nejvyšším růstem podílu lidí v exekuci. Za loňský rok přesáhl osm procent. Alarmující je v kraji také vysoký počet nejmladších dlužníků.

Nové údaje o předluženosti v Česku přináší rozšířená mapa exekucí interaktivní webová aplikace, která kombinuje data o exekucích s geografickými údaji. Podle mapy je podíl osob v exekuci na Chomutovsku vyšší než 20 procent a okres je tak čtvrtý nejhorší z celkového počtu 77 okresů v zemi. V jeho rámci je nejvíc zadlužených právě v Hoře Sv. Šebestiána (32,43 procent), kde mají dlužníci v průměru čtyři exekuce na hlavu. Následují Hrušovany (27,17) a Jirkov (25,72).