Jen 94 nových zájemců se přišlo za poslední týden na Bílinsku naočkovat proti koronaviru, poptávka po vakcíně proti covidu-19 je tam v Ústeckém kraji nejnižší. Alespoň zahájené očkování tam prozatím má pouze 40 % obyvatel. Naopak největší zájem je v regionu v Ústí nad Labem. V krajské metropoli má alespoň první dávku očkování proti koronaviru 52 % lidí. Jen o procento nižší proočkovanost je na Podbořansku, Roudnicku a Lovosicku. Na 50 % dosáhly ještě regiony Kadaňsko, Litoměřicko a Žatecko.

„Určitě doporučujeme se nechat očkovat. Nejen starším, ale i mladým. Vakcíny dobře fungují a chrání,“ ví krajská hygienička Lenka Šimůnková. „I mladý člověk může mít vážný průběh. A navíc tím chrání nejen sebe, ale i své rodiče a prarodiče. Očkování má velkou zásluhu na tom, že se nám daří bojovat s koronavirem,“ nabádá další k rozhodnutí nechat se vakcinovat Šimůnková.

Podle dat, které zveřejňuje Ústav zdravotnických studií a statistiky ČR společně s platformou Mobilní Rozhlas, je nejméně očkovaných na Bílinsku. Očkování tam alespoň zahájilo jen 40 % lidí, dokončené ho má pouze třetina obyvatel regionu. Jen o něco větší je mezi lidmi poptávka po vakcíně ve Varnsdorfu a okolí, první dávku tam má 43 % lidí. Na Rumbursku pak 45 %.

Data mají sloužit pro informaci lidí, ale také mají pomoci cílit například očkovací kampaně. „Zveřejněním dat o proočkovanosti dáváme vedení obcí do rukou další důležitý nástroj. Na základě nich mohou samy vyhodnocovat dopady očkovacích kampaní a případně samy pomáhat ve zvyšování proočkovanosti obyvatel,“ uvádí Ondřej Švrček z platformy Mobilní Rozhlas.

Uprostřed „pelotonu“ měst z Ústeckého kraje jsou Chomutov, Teplice, Děčín a Louny (49 %) a Litvínov s Mostem (47 %).

Kvůli klesajícímu zájmu o očkování, hlavně mezi mladšími ročníky, ale také kvůli dalším zatím nerozhodnutým, chce nejen ministerstvo zdravotnictví spustit nové kampaně, které mají přesvědčovat další lidi k očkování proti koronaviru. Přesvědčovací aktivitu chce vyvíjet také Ústecký kraj. Jak konkrétně bude přesvědčování vypadat, ale zatím není jasné, teprve se ladí. „Strategii připravujeme. Aktuálně chceme spolupracovat s obcemi na kampani na podporu očkování,“ říká krajský koordinátor očkování Petr Severa.

Spokojení jsou odborníci s proočkovaností lékařů a sester v regionu. V případě sester se jedná o nejvyšší číslo v rámci celé ČR. „V nemocnicích Krajské zdravotní je proočkovanost lékařů 78 % a sester 71 %, což považujeme za dostatečné,“ tvrdí hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková. K onemocnění koronavirem tam nyní u personálu dochází jen výjimečně.

V celém Ústeckém kraji alespoň zahájilo očkování k pondělí 19. července zatím 386 412 lidí, což je 47 % všech obyvatel, včetně dětí. V celé ČR je proočkovanost první dávkou 50 %. „V populaci lidí starších šestnácti let je v Ústeckém kraji očkovaných alespoň první dávkou již 57 % obyvatel,“ vypočítává krajský koordinátor očkování.