„Naše výprava ve složení František Filip, Jiří Neumann a já změřila, že vodopád Tugela Falls, který se vrhá do hlubin z vrcholků jihoafrických Dračích hor je o 122 metrů vyšší, než dosud uváděný nejvyšší vodopád světa Salto Angelo ve Venezuele," řekl Šíl.

Zjištěné výsledky měření zaslali cestovatelé na World Waterfall Databasi. "Zatím jsme žádnou odpověď nedostali, ale pokud by nám nevěřili, bylo by už velkým úspěchem to, že by to po nás jeli přeměřit sami," smál se Šíl.

Pravdou je, že uvedená databáze na svém oficiálním webu uvádí, že se vlastně neví, kolik přesně africký vodopád Tugela měří. Podle oficiálních údajů měří Tugela Falls 948 metrů a nejvyšší vodopád Salto Angelo ve Venezuele 979 metrů. Na jihoamerické straně Atlantiku je jasné jen to, že do výšky vodopádu je započítán skok, který je od hlavní kaskády vzdálený asi míli. Bez něj by tahle legenda mezi vodopády měřila „jen" 807 metrů.

Výška byla odhad

Jak ale Šíl zjistil, žádné uznávané měření afrického vodopádu nikdy neproběhlo a jedná se jen o odhadovanou výšku. Už to naznačilo, že by výprava mohla být úspěšná. Když pak všichni po strastiplné pouti bez stanů a dalších zavazadel která se jim cestou ztratila dorazili na místo, měření ukázalo dost podstatný výškový rozdíl mezi uváděnou výškou a nově změřenou.

Měření trojice členů výpravy provedla podle GPS a barometrického výškoměru. „Nejprve jsme měřili u paty vodopádu a pak jsme se přesunuli na jeho horní hranu," vysvětloval cestovatel. Výsledky trojího měření potvrdily tušení. „Nejvyšším vodopádem světa je podle nás Tugela Falls v Africe. Měří 1101 metrů," konstatoval Martin Šíl. Nyní už bude záležet na odbornících, zda měření našich cestovatelů uznají, nebo zda si půjdou vodopád změřit sami.

Čirá náhoda

Akce na přeměření afrického vodopádu Tugela Falls se zrodila čirou náhodou. „V roce 2013 jsme se pohybovali v Africe v jeho blízkosti a tak jsme si řekli, že by bylo dobré se tam vypravit," vzpomíná Šíl. Při přípravě cesty cestovatel přišel na možný rozpor v měření a tak se rozhodl, že se pokusí zjistit skutečnou výšku vodopádu.

V pondělí 26. ledna se objeví cestovatel Martin Šíl se svým kolegou v brněnském studiu České televize v pořadu Dobré ráno. Mluvit se bude samozřejmě o jejich výletu k vodopádu Tugela. O dva dny později pak bude Martin Šíl vyprávět o cestách na africký kontinent v Orfeu v Kadani v pořadu Afrika pod kůží.

Vodopády světa1, Salto Angelo Venezuela 979 m.
2, Tugela Falls 948 m. Afrika
3, Cataratas las Tres Hermanas 914 m. Ayacucho Peru
4, Olo'upena 900 m. Havaj USA
5, Catarata Yumbilla 896 m. Peru