Z českých obcí obývaných méně než pěti stovkami lidí odcházejí obyvatelé. Za uplynulých 15 let v nich počet lidí klesl o 37 tisíc, naopak v obcích mezi 500 a dvěma tisícovkami obyvatel za stejné období vzrostl o 218 tisíc. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

„Podnikat v obci, kde žije jen stovka lidí nebo dvě, není žádná sláva,“ řekl Deníku předseda asociace Karel Havlíček. „Není to dáno jen podmínkami pro podnikání, ale i kupní silou obyvatel,“ míní.

Přes devět desetin podnikatelů na venkově se obejde bez dalších pracovníků. Jednoho až devět lidí zaměstnává osm procent venkovských podnikatelů, do 50 lidí zaměstnává jen 1,5 procenta venkovských podnikatelů.

Tereza Menzelová a Petr Prokeš u Krimmelských vodopádů
Vrátili jsme se sebevědomější, říkají LowCosťáci z Chomutova

Havlíček stav venkova nevidí tragicky. „Dříve jsme při analýzách nacházeli jenom pokles. Teď se ale zdá, že klíčová odvětví jako potravinářství, zemědělství a maloobchod v horším případě stagnují, v lepším rostou,“ konstatoval. „Když bude ve vesnici fungovat hospoda, obchůdek i nějaká řemesla a lidi budou slušně vydělávat, tak se nebudou stěhovat jinam,“ prohlásil.

Nestačí ale jen dopravní obslužnost a dostupné zdravotnictví a školy. Nezbytné je i pokrytí internetem. „Mladá generace bez něj už neudělá krok a ani nebude zahajovat podnikání,“ uvedl Havlíček. 

Přesuny lidí do větších obcíZdroj: DENÍK

S nápadem, jak pomoci zejména odlehlým venkovským oblastem, přišli poslanci KDU-ČSL. Navrhli novelu zákona o sociálním zabezpečení, jež by lidem žijícím v obcích do 500 obyvatel měsíčně na pojistném ušetřila 500 korun. Pracujícím manželům by tak ročně zůstalo v peněženkách navíc 12 tisícovek. 

„To je výrazná úspora, kterou můžou lidé využít například na dopravu dětí do škol, dopravu do zaměstnání nebo na nákupy,“ řekl místopředseda lidovců Marian Jurečka. Úleva by se podle něj mohla týkat 1850 obcí se 230 tisíci lidmi. Pro stát by to znamenalo zátěž ve výši 1,3 miliardy korun ročně. Ministři však návrh zamítli.

Ilustrační foto.
Soutěž Vesnice roku: Do obcí na Chomutovsku míří řada ocenění

Lidovci také navrhují, aby státní Českomoravská záruční a rozvojová banka venkovským podnikatelům poskytovala zvýhodněný bezúročný úvěr až do výše pěti milionů korun s odkladem splácení až dva roky.