Setkání má být pokusem říci více o tom, co se stalo před čtyřiceti lety. „Byla to hloupost, barbarství, není nám to jedno. Svoji krajinu a svoji kulturu chceme bránit," říká farář Jiří Bureš. Kostel měl totiž před čtyřiceti lety ustoupit dnešním městským lázním. Právě ty budou zřejmě muset, opět po necelém století, ustoupit další vizi.

Setkání připravila Českobratrská církev evangelická v Chomutově ve spolupráci s Oblastním muzeem. Celá akce začne přesně ve 14 hodin u altánu v městském parku. Kromě této sakrální památky zavzpomínají lidé také na další zničené kostely.

Oblíbená dominanta Chomutovanů zmizela

Chomutovský kostel Gustava-Adolfa byl postaven německými evangelíky v roce 1899 na okraji městského parku. Štíhlá silueta novogotického chrámu byla oblíbenou dominantou Chomutovanů a častým námětem pohlednic. Do války sloužil německým evangelíkům, po roce 1945 byl předán za účasti posledního německého faráře k užívání církvi Československé a Českobratrské církvi evangelické zůstal však ve státním vlastnictví.

Již 22.srpna 1972, pouhých 73 let po svém dokončení, byl kostel na základě rozhodnutí úřadů komunistického státu odstřelen. Oficiálním důvodem bylo uvolnění místa pro městské lázně.

„Kdyby se rozhodovalo dnes, kostel by stál", je přesvědčen evangelický farář Jiří Bureš. „Jsme vděční za to, že žijeme v době, která nepotlačuje náboženskou svobodu a neničí kulturní hodnoty."

„Gustav-Adolph Kirche" se stal jedním z více než 40 katolických i evangelických chrámů v okolí Chomutova, které se nedočkaly 21.století. „Zdejší region je nejvíce postiženým zkázou sakrálních staveb ve 20. století v celé ČR, je jich ještě více, než třeba na Mostecku," vysvětluje Markéta Prontekerová, historička z chomutovského muzea.

Jména všech zničených kostelů zazní i 2.září na připomínkovém shromáždění. Za každou stavbu bude symbolicky zapálena svíce na místě, kde stával kostel. Shromáždění doprovodí hudbou pěvecký sbor Hlahol Chomutov a česko-německý sbor trubačů.

V 15 hodin se pak v evangelickém sborovém domě, který se nachází v ulici 28.října, otevře výstava s názvem „Jak se bořil kostel", kterou připravilo Oblastním muzeem Chomutov ve spolupráci s Českobratrskou církví evangelickou. Zde si budou moci Chomutované a všichni zájemci prohlédnout dochované fotografie i artefakty z chomutovského chrámu. „Je škoda, že máme tak málo dokladů. Prosíme ty, kdo mají doma pohlednice či fotografie kostela, aby je na připomínku přinesli. Vše bude vystaveno a zdokumentováno" dodává farář a jeden z hlavních pořadatelů akce Jiří Bureš. (bur, gub)

Je místo na kraji městského parku prokleté?

MĚSTSKÉ LÁZNĚ. Také jim zřejmě zvoní hrana.

Nejdříve tam stál kostel a přestože jej lidé měli rádi, musel ustoupit dřívějšímu vedení města a tehdejší ideologii. Po čtyřiceti letech to vypadá, že se bude historie opakovat. Městským lázním, které znamenaly konec kostela, nyní také zvoní hrana. Opakovaně vypisované výběrové řízení na pronájem této budovy, která Chomutovanům přilnula k srdci, doslova zkrachovalo na nezájmu. Město konečně přiznalo, že jednou z možných variant je demolice. Co však s prázdným místem, ovšem zatím říct nikdo otevřeně nechce. Zda se ujme přání chomutovského primátora a rozšíří se zdejší park a nebo zde vyroste další budova, která bude jednou muset opět ustoupit jiným plánům ukáže až budoucnost. Teprve ta napoví,zda je toto místo začarované. (zykl)