Chceme průhledná a nezmanipulovatelná výběrová řízení. V zadávání veřejných zakázek lze najít rezervy. Výběrová řízení musejí být zásadně otevřená a pod kontrolou veřejnosti. Zakázky nesmějí dostávat stále stejné firmy.

Tolik jen několik prohlášení lídrů stran, kteří kandidují na radnice na Chomutovsku. Lze je vyčíst z odpovědí, které poskytli Chomutovskému deníku do speciální předvolební přílohy (vychází v pondělním vydání Chomutovského deníku). Volat po průhledných zakázkách je evidentně hit těchto voleb.

Vyjma vládnoucích stran se o tomto tématu zmiňují skoro všichni. Jako by to byla skoro móda. A aby ne, Věcem veřejným vynesly podobné sliby úspěch už v parlamentních volbách. „Dnes je boj s korupcí velké celostátní téma a ve spojení s volbami samozřejmě dobře využitelné a bohužel někdy i zneužitelné,“ vnímá to starosta Jiří Kulhánek. „Za sebe mohu jednoznačně říci, že nekradu, bydlím v panelovém domě na sídlišti B i po osmi letech starostování a do práce jezdím většinou na kole,“ dodal s úsměvem.

Nejhlasitěji je volání po „čistých zakázkách“ slyšet v Chomutově a v Klášterci nad Ohří. Věci veřejné, Nespokojení občané, Severočeši.cz, PRO Chomutov, Česká nezávislá či klášterecká ČSSD, která se přitom podílí na moci.

Podle primátorky Chomutova Ivana Řápkové ale není co vylepšovat. „Město Chomutov při zadávání veřejných zakázek žádné nedostatky nemá. I v případě, že došlo ke stížnosti, tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vždy potvrdil, že je vše v pořádku,“ uvedla. Zároveň pak upozornila na ojedinělou novinku, a sice že v hodnotících komisích je přítomna také veřejnost.

Klášterecký starosta je mírnější. Ani on si samozřejmě nemyslí, že by výběrová řízení ve městě byla zkorumpovaná. „Prosadili jsme si, že výběrová řízení budou otevřená,“ říká. Připouští ale, že možný nedostatek může být v informovanosti navenek. „Zveřejňujeme údaje na elektronické úřední desce, ale jestli je to nedostatečné, můžeme upravit rozsah zveřejňovaných věcí, to není problém.“

V Kadani radní již v roce 2006 stanovila pravidla pro zadávání veřejných zakázek, která jsou mnohem přísnější než ukládá zákon. „Veškeré podklady jsou k dispozici pro kontrolní orgány a také pro kontrolní výbor zastupitelstva, který je složen z veřejnosti a provádí i zde kontrolu,“ dodává starosta Jiří Kulhánek.

Přesto tu chtějí ještě přidat. „Stávající systém chceme ještě vylepšit zveřejňováním zakázek na internetu včetně zadání, vyhodnocení i smluv,“ říká starosta.

Také v Jirkově považují své zakázky za transparentní a podle zákona. U malých dokonce nad jeho rámec. Rozhodující je cena. „Jsem ale přesvědčen, že u zakázek do určitého objemu by měly být oslovovány jen místní firmy, tedy takové, které zaměstnávají naše občany,“ dodal starosta Radek Štejnar.

Chomutov, Jirkov, Kadaň, Klášterec nad Ohří: Co slibují voličům lídři jednotlivých stran v nadcházejících komunálních v volbách? Kam chtějí město směřovat? A co by udělali jako první, kdyby usedli do čela města? Čtěte speciální předvolební čtyřstranu v pondělním Chomutovském deníku (na webu zveřejníme zítra).