Hod holinou, závody na kolečkách, pytliáda… To jsou disciplíny, které čekají soutěžící na sobotní neckyádě v Libědicích.

Neckyáda na trávě

Přestože název zavání spoustou vody, zmáčených šortek se být nemusíte. Neckyáda proběhne na suchu. Konkrétně na místním fotbalovém hřišti.

Libědická Neckyáda má podtitul Hry bez hranic a organizátoři ji propagují jako tradiční přebory v netradičních letních sportech. Soutěžit budou družstva i jednotlivci a pokud se chcete zúčastnit také, přihlásit se můžete přímo na místě mezi 10. a 11. hodinou. Tehdy akce začíná.

Celým dnem bude provázet moderátor Evropy 2 Jirka Formánek a zábava bude pokračovat až do noci. Od 18 hodin je naplánovaná Neckopárty, na hřišti zahrají skupiny Madness a J.E.S., po osmé se bude promítat film Neckyáda z roku 1975 a pak bude párty pokračovat za doprovodu kapely Úlet. Na večer jsou připravené hry pro dospělé a přespolní tu mohou přenocovat, pokud si přivezou stan.

Vstupné je 50 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma.

S Rózou na rozhlednu

Rodinné zápolení, dlouhodobá soutěž pro rodiny z Chomutova a okolí, má v neděli na programu první bonusovou akci. Ve spolupráci s obcí Málkov a dětským klubem Šikula připravili organizátoři Běh na rozhlednu.

Proběhne od 10 do 14 hodin v Málkově. Děti projedou na Skřivánčí vrch cestou plnou úkolů, nahoře je pak čeká běh na rozhlednu na čas. A chybět nebudou ani tradiční doprovodné atrakce k dispozici je tu dětské hřiště, zájemci mohou využít možnost koupání v požární nádrži a spousta dětí jistě odejde s barevnými malůvkami na obličeji.

Cimrmanova opereta živě v kině

V areálu U Čápa v Příchovicích bylo 8. června za přítomnosti herců Divadla Járy Cimrmana slavnostně otevřeno Muzeum Cimrmanovy doby. Součástí objektu muzea je i Maják Járy Cimrmana.Všichni milovníci Járy Cimrmana (a že jich je), by si měli dát na víkend stranou tři stovky a udělat si čas v sobotu večer.

Od 20 hodin bude totiž několik kin v republice přenášet z Obecního domu v Praze na plátna první a jediné koncertní provedení slavných melodií odcizených z operetní fresky Proso Járy Cimrmana. A mezi nimi budou i kino Svět v Chomutově a kino Hvězda Kadaň.

Původní Cimrmanova opereta zazní v podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením dirigenta Libora Peška v rámci hudebního festivalu Prague Proms. Jako sólisté vystoupí sopranistka Adriana Kohútková a tenoři Tomáš Černý a Miloň Čepelka. V průběhu koncertu nebude samozřejmě chybět fundovaný výklad cimrmanologů Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelky, Petra Bruknera a Roberta Bárty, kteří divákům prozradí perličky ze zákulisí vzniku tohoto zapomenutého díla.

Že jste dosud o Cimrmanově operetě nic neslyšeli? Tak si přečtěte její příběh: U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského „Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem Proso. Díky své snad jediné záporné vlastnosti drobnému škudlilství nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali.

Vědecký tým českých cimrmanologů vám v sobotu večer dokáže, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Čech Cimrman.

Zdají se vám tři stovky vstupného dost? Vězte, že tím zároveň pomůžete dobré věci. Přímý přenos tohoto slavnostního koncertu do českých kin je totiž pořádán ve prospěch Centra Paraple, charitativní organizace, která pomáhá fyzicky postiženým najít cestu zpět do kvalitního života.

SOBOTA 13. ČERVENCE

Náměstí 1. máje
Od 8 do 12 hodin: Severočeské farmářské trhy

Hrad Hasištejn.
Od 9 do 17 hodin: Strážce solné stezky. Živé obrazy na Hasištejně. Každou půlhodinu budou probíhat netradiční prohlídky formou hraného příběhu.

Zámek Klášterec nad Ohří.
Od 11, 13 a 15 hodin: Unikátní výstava houslí pěti století. Kolekce slavných italských, francouzských, německých a českých houslí, smyčců i houslařských rarit s komentovanými prohlídkami J. Svěceného
Od 19.30: Slavné evropské housle 17.-21.století.
Nejslavnější mistrovské housle z výstavy zazní v dobových skladbách českých a světových autorů. Jaroslav Svěcený-housle, Václav Mácha klavír.

NEDĚLE 14. ČERVENCE

Náměstí dr. E. Beneše, Jirkov.
Od 15 hodin: Divadlo Ve Tři Jak čert zlobivou Káču do pekla odnesl.

Sportovní areál Strupčice.
Od 13: Turnaj v plážovém volejbale trojic. Systém turnaje a pravidla budou upřesněny na místě podle počtu přihlášených trojic.

Františkánské zahrady, Kadaň.
Od 14 hodin: Veselí muzikanti. Hraje orchestr Viliama Béreše.
Od 16 hodin: Setkání s Kašpárkem. Pokračování loutkářské tradice rodiny Kopeckých. Divadlo Na nitích.

Zámek Klášterec nad Ohří.
Od 14 hodin: Závěrečný koncert účastníků mezinárodních houslových kurzů v rámci Kláštereckých pramenů. Klavírní spolupráce Václav Mácha.
Od 19.30 hodin: Závěrečný festivalový koncert
V průběhu večera zazní známé skladby Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastianna Bacha. Jaroslav Svěcený-housle, Dana Vlachová-housle, Žofie Vokálková-flétna, vybraní účastníci mezinárodních houslových kurzů, Virtuosi Pragenses-komorní orchestr.