Lidé si musí zvyknout, že na konci léta už se v Nechranicé přehradě koupat nedá. A to kvůli sinicím. Jak zjistil Deník, v dalších letech to nebude jiné.
Povodí Ohře totiž nepřipravuje žádný razantní zásah, který by přehradu od sinic pročistil. Na dotaz Deníku to uvedl Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře se sídlem v Chomutově.

„Problematika sinic je velice složitá. Řešení situace stylem nějakého rázného zásahu se však neplánuje a ani z ustanovení vodního zákona nám tato činnost nepřísluší,“ uvedl Svejkovský.

Sinice jsou přitom na Nechranicích víceméně stálým problémem každé letní sezony. V posledních letech se pravidelně opakuje situace, že v červnu a zčásti i v červenci je voda ještě relativně čistá a příjemná ke koupání, avšak od počátku srpna se zkazí a v druhé půlce prázdnin už je zelená, plná sinic.
To odrazuje řadu lidí od koupání, hygienici ho také nedoporučují. V celé oblasti tak ve druhé polovině léta výrazně ubývá rekreantů.

Splašky a hnojiva

Podle vodohospodářů je potřeba řešit příčiny výskytu sinic, nikoli zabíjet už rozvinuté sinice ve vodním prostředí nádrže. To se dělá například vápnem a je to jen krátkodobé řešení, navíc nešetrné k životnímu prostředí.

Jak mluvčí Povodí Ohře upřesnil, hlavním „viníkem“ je fosfor obsažený ve vodě. „Jeho snížení či odstranění by bylo jediným spolehlivým řešením, které by utlumilo rozvoj sinic v mnoha řekách a nádržích, nejen na Nechranicích,“ dodal k tomu.

Fosfor je prvek, který se do vody dostává ve velkém z čistíren odpadních vod a ze zemědělské činnosti. A právě tady je podle Svejkovského třeba hledat možné řešení. „Smysluplným omezením výskytu sinic na Nechranicích by bylo zvýšit odbourávání fosforu na čistírnách odpadních vod, zajistit čištění pokud možno všech odpadních vod a v zemědělství hnojit nejvýše na úroveň, kterou rostliny maximálně využijí ke svému růstu a kdy se fosfor nedostane do podzemních vod,“ popisuje mluvčí.

Přežily dinosaury

Obce na jižním břehu Nechranické přehrady, která je největší vodní plochou v severních Čechách, zatím nemají vyřešenou kanalizační síť a pracují v rámci Mikroregionu Nechranicko na stavbě a modernizaci. Splašky pak přestanou téci do přehrady a to by mělo částečně pomoci alespoň snížit výskyt sinic.

„Sinice jsou ovšem jedny z nejstarších organismů na naší planetě a poradily si zatím se všemi možnými komplikacemi. Přežily dinosaury a pravděpodobně přežijí i člověka,“ míní Svejkovský.

Sinice nebezpečné…
Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Sinice také mohou produkovat různé toxiny (jedovaté látky). Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy
…a užitečné
Sinice obsahují v sušině vysoké koncentrace proteinů (až 70 %), mnohem více než například zelené řasy. Sinice rodu Arthrospira (známá pod komerčním názvem Spirulina) se pěstuje v mnoha zemích na výrobu vitamínových tablet. Obsahuje mimo jiné ve velké míře vitamíny (vitamín B12) a karoteny. Především v nezápadních civilizacích byly sinice dříve nedílnou součástí jídelníčku.