Až do léta má probíhat měření větru, které ukáže, zda je oblast jižně od Nechranické přehrady vhodná k výstavbě větrných elektráren. Společnost ČEZ tam chce postavit větrný park Dlouhé pole s jedenácti stožáry větrných elektráren s výškou až 105 metrů. Každá by měla mít výkon 2 MW.
ČEZ si už jedno měření nechal zhotovit v závěru roku 2008. Tehdy se měřilo na stožárech ve výši 35 metrů. V současné době se zjišťuje větrný potenciál v rozvodně v Hradci u Kadaně, které má první měření ověřit. „V současné době ověřujeme závěry předchozího klasického stožárového měření sodarovou metodou, kdy je zjišťován tzv. vertikální profil větru. Sodarové měření bylo zahájeno loni v srpnu a potrvá zhruba jeden rok,“ sdělil na dotaz Deníku Martin Schreier, manažer komunikace ČEZ.

ČEZ plánuje, že větrný park Dlouhé pole u Nechranické přehrady by měl být uveden do provozu v roce 2012. U přehrady mají vyrůst stožáry větrných elektráren s výškou až 105 metrů. Jejich rotory budou mít průměr kolem 90 metrů.

„Kromě měření v současnosti zároveň probíhá proces změny územního plánu obce Chbany a jednání s Armádou ČR,“ sdělil Martin Schreier.
Právě nesouhlas vojáků s umístěním vysokých stožárů větrných elektráren by mohl projekt ohrozit. Větrné elektrárny by mohly stínit radary, které má na hranici Žatecka a Chomutovska umístěny. Kvůli tomu už v minulých letech ztroskotal plán na výstavbu větrných elektráren na Podbořansku.

Jak funguje měření sodarovou metodou?

Princip měření sodarovou metodou je podobný jako radar. Místo radiových vln pracuje sodar s akustickými vlnami. Zvukové vlny jsou vysílány vzhůru a při průchodu přízemní atmosférou se na odlišnostech v ovzduší rozptylují. Část akustické energie se vrací zpět k naslouchacímu zařízení na zemi. Získané informace slouží například k sestavení trojrozměrného modelu proudění vzduchu.