Párky v rohlíku nahradí pomazánka z červené řepy na celozrnném chlebíku a tukové záhyby na dětských tělíčkách se rázem přemění na pevné svaly. Od zavedení takzvané pamlskové vyhlášky si ministerstvo školství slibovalo, že děti přivede ke zdravějšímu životnímu stylu. Podle učitelů se ale minula účinkem, děti si kupují mlsky o přestávkách za školou. Nejvíce nakonec omezuje pedagogy.

Vyhláška, jež platí od loňského ledna, se od počátku setkávala s kritikou. A to nikoli jen od dětí. Proti byli především učitelé a provozovatelé automatů či bufetů, jejichž velká část raději kantýnské řemeslo pověsila na hřebík. Nařízená pravidla totiž považují za velmi striktní a nelogická. „Vyhláška například nezakazuje párek ani rohlík. Hot dog už je ale problém, protože součet soli překračuje povinný limit,“ popsal ředitel jirkovské 3. základní školy Petr Jiráček. Rodiče i pedagogové navíc poukazovali na to, že děti zdravějšímu jídelníčku na chuť nepřijdou a začnou chodit na svačiny mimo školní budovu.

Podle České školní inspekce se školy nakonec vypořádaly s vyhláškou dobře a pravidla zvládají. Do konce roku 2017 zkontrolovala 221 automatů a 165 školních bufetů. Pokuta nepadla ani jedna, nedostatky našla inspekce navíc jen ve zlomku z nich. „Nabídka bufetů  nerespektovala vyhlášku ve 21 případech, ale pouze v 11 případech měli k bufetu přístup žáci plnící povinnou školní docházku,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Podobně dobře skončila i kontrola automatů, školou povinní žáci si mohli zahřešit a zakousnout se do sušenek jen ve čtrnácti případech.

Co vyhláška zapovídá:Školní bufet. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/ Michal BurdaEnergetické nápoje, výrobky obsahující kofein a umělá sladidla. Zakazují se i potraviny, které obsahují kečup, majonézu či hořčici.
Mléčné výrobky, pečivo, maso luštěniny mají stanovené limity soli, cukru a tuku. Bufety nesmí prodávat sýry s obsahem tuku větší než 30 procent, nevyhovují ani známé Pribináčky, Bobíky či Lipánky. Zapovězené jsou i ztužené tuky.

Největší obava, kterou pedagogové a rodiče měli, tedy že děti začnou mlsat za školou, se potvrdila. „Je to zbytečnost. Děti si nosí svačinky samozřejmě z venku. Spíše to opravdu omezuje učitele, kteří o přestávky zůstávají ve škole a mají omezenou nabídku,“ myslí si ředitelka klášterecké základní školy Školní Monika Bártová. Z automatů musela například zmizet kvůli kofeinu i káva, kterou učitelé běžně o přestávkách pili.

Posun v přesvědčení ke zdravému životnímu stylu nevidí u svých potomků ani rodiče. „Syn se mi přiznal, že dochází do večerky, kterou mají naproti škole,“ říká Chomutovanka Ludmila Slováčková, maminka jedenáctiletého Matěje. Na syna se ale příliš nehněvá. „Roky si chodil dopřávat čokoládky před úterní odpoledkou, což si platí z kapesného. Ty teď ve škole nenajde, tak chodí přes ulici do večerky,“ vypráví Slováčková. „Tolerujeme to. Zlobit se začnu až k tomu přibudou i brambůrky a cola, k čemuž ho větší obchod může svádět,“ myslí si Chomutovanka.

Změna je možná nablízku

Podoba v jaké vyhláška platí dosud ale nemusí být konečná. Podle sdělení ministerstva školství se už u její přípravy počítalo s tím, že po dvou letech se vyhodnotí její účinnost a případně přistoupí k úpravám. Sám ministr školství v demisi Robert Plaga je změnám nakloněný a do podoby, kterou schválila jeho předchůdkyně Kateřina Valachová, by rád zasáhl. „Pamlsková vyhláška je postavena represivně a já nejsem zastáncem toho, že takto pojatá represe něco přinese,“ myslí si Plaga. „Budu se vážně zabývat revizí, uzavírá ministr Plaga.