Kruté probuzení z noci, která přinesla i změnu času a byla tudíž o hodinu delší zažilo mnoho rodin na severu Čech. "Jen jsem ležela v posteli křičela neeee střechu neeee," popsala svoje probuzení Jitka Mouchová z Proboštova u Teplic.

Vítr na rodinném domku její rodiny doslova odfoukl kus střechy. "Naštěstí se to zarazilo o komín, jinak jsme ji hledali kdoví kde," dodal majitel domku Luděk Moucha.

Hned ráno se podobně jako na spoustu dalších míst v kraji vydali k Mouchovým hasiči. "Podařilo se nám ji ohnout zpátky a provizorně přivrtat, snad to vydrží," řekl velitel proboštovských hasičů Ivo Seidl s tím, že mají spoustu další práce po celé vesnici.

Fotogalerie: Vítr na Teplicku napáchal značné škody

Vítr strhnul v noci na neděli také střechu obchodního centra Baumax v Ústí nad Labem. Po zákonem vynucené uzavírce v sobotu si pracovníci obchodu přidali neplánované volno i v neděli.

V Palachově ulici v krajské metropoli zase spadl srom na zaparkované auto. "Myslel jsem, že hřmí. Vítr si vzal celej topol a auto už asi nikdo nevymodeluje," uvedl očitý svědek události písničkář Petr Lüftner

close Strom spadl na auto v Palachově ulici v Ústí. info Zdroj: Petr Lüftner zoom_in

Provoz na železničních tratích v Libereckém kraji je kvůli slinému větru až do odvolání omezený. Hasiči Libereckého kraje vyjeli od rána už 150krát. „Při minulé vichřici vyjeli 90krát,“ dodala mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková. 

Hasiči varují, že se na některých místech v Libereckém kraji, nedovoláte. Kvůli četným poruchám na vysokém napětí, nebudou mít mobilní operátoři dostatek elektrické energie k pokrytí celého kraje. V případě, že se nebudete moci dovolat hasičům, je podle mluvčí krajských hasičů možné využít linku 112

Dřevěný pravoslavný kostel na okraji Mostu je v troskách. Strhla ho vichřice. K oplocenému areálu ráno přijeli městští strážníci a hlídka státní policie, která si ruinu předběžně prohlédla. Výše škod zatím není známa. Zřejmě nikdo nebyl zraněn, protože areál bývá opuštěný. „Zatím mohu potvrdit jen to, že kostel spadl,“ řekla Deníku krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Fotogalerie: V Mostě se zřítil během vichřice pravoslavný kostel

Zničeného kostela si v neděli ráno jako první všimla městská policie. „Co se stalo, jsme zjistili z kamery, kterou máme na hradu Hněvín,“ sdělil Deníku ředitel městské policie Jaroslav Hrvol. Areál kostela kamera nadále hlídá.  

„Pravoslavnou církev budeme kontaktovat v pondělí. Nyní se v koordinaci s městskou policií a městskými technickými službami snažíme zajistit běžný chod města,“ řekl Deníku primátor Mostu Jan Paparega. Vichřice například povalila či poškodila řadu stromů, které ohrožují dopravu. U Penny u nádraží hasiči se strážníky, policisty a technickými službami vyklidili část parkoviště, kde hrozilo zřícení dvou smrků.

Bývalá Žižkova kasárna v Terezíně patří mezi stavby, které čekají na rekonstrukci. Bohužel jsou v nejhorším stavu, což potvrdila nedělní událost, kdy vichru neodolala jejich střecha a propadla se dovnitř objektu.

„Stavbu si za asistence našich hasičů prohlédl stavební technik a doporučil přijmout nejnutnější opatření k ochraně životů a majetku obyvatel. Prvním krokem je vyznačení ulice Revoluční zákazem vjezdu všech vozidel a upozornění chodců na možná nebezpečí. V ponděli v se na stavbu podívá statik a navrhne další řešení. My podáme žádost o pomoc na odstranění havarijního stavu Ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedla starostka města Terezín Hana Rožcová.

Terezínská radnice má v tuto dobu, kdy si lidé připomínají památku zesnulých, špatnou zprávu i pro návštěvníky hřbitova v Nových Kopistech. Ten musel být dočasně uzavřen, než bude odstraněno nebezpečí úrazu možným pádem ulomených větví nebo celých stromů.

Na Českolipsku došlo k desítkám událostí v souvislosti s vichřicí. Popadané stromy zatarasily některé silnice, ale i koleje. Aktuálně je neprůjezdná například cesta na českolipské letiště. Na sídlišti Špičák v České Lípě se po parkovišti prohnala popelnice, která poničila několik aut. Hasiči likvidovali spadlé tašky z hotelu Merkur nebo nákupního střediska Lidl.

Už před sedmou hodinou vyjížděli hasiči ze Zákup ke spadlým stromům na silnici ze Zákup na Kamenici. Spadly čtyři vrostlé stromy, které strhly i telefonní dráty. Hasiči stromy rozřezali, stejně jako o hodinu později v případě spadlého stromu ve Velenicích, který rovněž strhl telefonní dráty a dráty vysokého napětí. Další popadané stromy likvidovali na silnici mezi Božíkovem a Brennou nebo v Mlýnské ulici. Jednotka také musela zajistit plechy na střeše bývalého kina v Nových Zákupech.

Silnici z Ralska na Mnichovo Hradiště zablokoval během nedělního dopoledne už po několikáté spadlý strom. Ráno do jednoho narazilo auto. V Mimoni silný vítr strhl solární panely.

Hasiči v Libereckém kraji mají opravdu napilno. „Nejčastěji zasahují u popadaných stromů. Už jsme ale měli nahlášeny mimořádné události. Například ve Svoru vítr podebral střechu od tělocvičny,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Pavlína Bílková, podle které je nejhorší situace na Českolipsku. „Zatím nebyla hlášená žádná zranění ani velké škody na majetku,“ dodala dále mluvčí.

Vítr, zdá se, v odpoledních hodinách slábne, ale začalo opět pršet. Zatím co ve Stráži pod Ralskem se řeka Ploučnice pomalu vrací do normálu, stoupá její hladina mírně v Mimoni, aktuálně těšně překročila 1. povodňový stupeň, který se vyhlašuje na 90 centimetrech. Hasiči začali s čištěním naplavenin pod mostem.

Bez elektřiny je v tuto chvíli 85 tisíc odběrných míst v celém Libereckém kraji. Přestože vítr slábne, hasiči stále vyjíždí. „Z této kalamity se kraj bude vzpamatovávat celý týden,“ podotkla mluvčí krajských hasičů.

Vichřice na Děčínském Sněžníku. | Video: Pavel Ďurica

Vichřice srolovala kus střechy na jedné z budov krajské nemocnice v Liberci. Liberecká zoologická zahrada je pro návštěvníky zatím otevřená. Zvířata jsou však zavřená v ubikacích a je možné, že při zhoršení počasí se zoo uzavře. V Liberci uzavřeli také centrální hřbitov u Krematoria. Podle mluvčí liberecké radnice Jany Kodymové hrozí pád některých stromů.

Na sídlišti Broumovská a Rochlice v Liberci povalil silný vítr několik vzrostlých jehličnanů. V Hanychově zplundrovala vichřice několik zahrádek. „Naštěstí se nikomu nic nestalo,“ poznamenala Lucie Turková z Liberce, které na zahradě popadalo hned několik stromů, z nichž některé sázeli její prarodiče. „Moc nás to mrzí,“ dodala.

close Vítr řádil na libereckém sídlišti Rochlice. info Zdroj: Lenka Příbová zoom_in

Silný vítr způsobil také výpadky na vysokém napětí a bez proudu jsou stovky tisíc domácností v celé republice. ČEZ vyhlásil kalamitní stav pro kraje Karlovarský, Královehradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a ústecký.

Vítr provázejí vydatné přeháňky, které zvedají toky řek. V Libereckém kraji vystoupala na druhý povodňový stupeň Jizera v Jablonci nad Jizerou a první stupeň platí na Jizeře v Železném Brodě, na Lužické Nise v Liberci nebo na Mumlavě v Harrachově.

Déšť, který přinesla vichřice, zvedl hladiny řek v Libereckém kraji. Už druhý povodňový stupeň (SPA) platí na Jizeře v Jablonci nad Jizerou a v Železném Brodě. Na 1. SPA se dostala i Lužická Nisa v Liberci, Mumlava v Harrachově nebo Ploučnice ve Stráži pod Ralskem. Podle meteorologů by mělo postupně deště ubývat a situace na vodních tocích se bude uklidňovat.

V neděli ráno udeřila vichřice také na Děčínsku. Zatím nadělala největší problémy na silnicích, které na mnoha místech přehradily popadané stromy. Například mezi Brtníky a Vlčí Horou na Šluknovsku hasiči postupně rozřezávají přibližně desítku stromů, neprůjezdná byla také silnice z Varnsdorfu na Krásnou Lípu nebo na Dobrné.

Děčín uzavřel hřbitovy na Folknářích a na Škrabkách, které jsou na okraji města a roste v nich poměrně velké množství vzrostlých stromů. Pádem ale mohou hrozit i mnohametrákové náhrobní desky.

Děčínská zoologická zahrada, která je v lesoparku na Pastýřské stěně je od rána kvůli vichřici pro návštěvníky uzavřená. Hrozilo totiž jejich zranění. Podle ředitelky zoo Kateřiny Majerové má zahrada poměrně velké škody, zvířatům se zatím nic nestalo.

Fotogalerie: Řádění vichřice na Děčínsku

Na mnoha dalších místech stromy sice přes silnici spadly, s opatrností se ale dá projet. To je případ Malé Veleně, kde strom zasahuje do jednoho jízdního pruhu.

Kromě popadaných stromů vichřice sráží také dopravní značky, jako například na silnici první třídy číslo 13 u Markvartic. Tam povalila vichřice značky upozorňující na uzavření železničního přejezdu. Ve Varnsdorfu pak po sídlišti na Západní ulici létaly balíky izolace.

Vichřice sráží také elektrické vedení. Bez proudu jsou například děčínská sídliště na Starém Městě nebo v Březinách. Elektřina nejde ani v Malé Veleni nedaleko Benešova nad Ploučnicí.

Část Bohušovic nad Ohří byla v neděli kolem čtvrté hodiny odpoledne bez proudu. Jinak se však situace na Litoměřicku zklidnila. Dobrovolní hasiči se pomalu vracejí na své základny.

V horských oblastech Chomutovska vichřice páchala škody. Zatímco ráno vítr jen povaloval popelnice, v devět hodin dopoledne už na Měděnci ničil hospody. Alespoň tedy část jejich vybavení.

Měděnecká restaurace Mědník přišla o reklamní vývěsní štít. Podle údajů hydrometeorologického ústavu zde rychlost větru dosahovala rychlosti 130 km/h.

Dispečink ČEZ Distribuce eviduje v souvislosti se silnou vichřicí na svém zásobovacím území stovky poruch na vedení vysokého napětí a nízkého napětí.

"Poruchy evidujeme v deseti krajích, nejhorší situace je v současné době v kraji Královehradeckém, Ústeckém, Libereckém a také Středočeském. Bez elektřiny jsou v současné době na zásobovacím území ČEZ Distribuce desítky tisíc domácností. V terénu máme poruchové čety, které se snaží poruchy opravit. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory. Máme navýšené počty pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru. Pro hlášení poruch prosím volejte na bezplatnou linku 800 850 860," uvedla mluvčí společnosti Soňa Hollingerová. 

V sobotu dopoledne společnost dodala: "Počty poruch bohužel narůstají i z důvodu, že se vítr stále neuklidnil. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet a subdodavatelských firem. Poruchy se místy daří odstraňovat, nicméně stále trvající silný vítr stěžuje práci především v lesních úsecích, kdy hrozí pád stromů a větví nejen do vedení, ale také na naše pracovníky a techniku."

Od rána nejde elektřina například v Hřivicích a dalších obcích na Lounsku. Škody sčítají také chmelaři, na Lounsku poničil vítr například plechovou střechu na česačce.

Bez proudu se ocitly také mnohé ulice v Chabařovicích. „Jde zhruba o půlku města. V okolí Chabařovic zasahují hasiči u popadaných stromů, jinak v centru je zatím relativní klid,“ uvedl starosta Josef Kusebauch.

Fotogalerie: Řádění vichřice na Ústecku

Také v areálu Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v ústecké ulici Stará úřadovala vichřice a vyvrátila statný strom. Jeho větve zasáhly i přilehlý chodník.

„Pokud vím, k žádným významným ani nevýznamným událostem v naší obci kvůli vichřici nedošlo. Jen dnes od rána asi od 7 hodin nejde proud. Zhruba v půl dvanácté to jen dvakrát na chvíli bliklo, ale elektřina nejde dál. V tom ale asi zdaleka za těchto událostí nebudeme sami,“ soudil v neděli krátce po polední starosta Řehlovic Josef Macháček.

Od časných ranních hodin jsou na nohou hasiči z Jirkova. Spadlé stromy, které napadaly do vozovky nebo do drátů vysokého napětí odstraňovali z jirkovské Žižkovy ulice, na komunikaci mezi obcemi Drmaly a Červený Hrádek nebo v horských obcích Svahová a Boleboř.

V Jirkově navíc silný vítr porazil lampu nedaleko dětského hřiště u sídliště Na Borku. Všechny události se obešli bez zranění.

Zakázaný je kvůli počasí také vstup do zámeckého parku v Krásném Dvoře. V Žatci z bezpečnostních důvodů od rána uzavřeli hřbitov. V silném větru padaly větve a hrozilo nebezpečí úrazu. 

Kvůli vichřici nejezdí vlaky na některých linkách. Zastavená byla doprava z Děčína směrem na Německo, Krásnou Lípou a Rumburkem, mikulášovickým dolním nádražím a Dolní Poustevnou a mezi Bílinou a Bohosudovem.

Na liberecké informace Českých drah se nelze dovolat. Linka je stále obsazená. Podle informací na webu ČD ale kvůli překážce na trati stále nejedou vlaky na Jaroměř ani mezi Libercem a Českou Lípou.

Z bezpečnostních důvodů v neděli uzavřela své brány také ústecká zoo.

V Pražské ulici v Teplicích si vítr pohrál s tamními reklamními tabulemi a povalil je k zemi. V sousední Mlýnské ulici neodolaly náporu nárazovému větru popelnice a potulují po chodníku. Kousek od nich padl strom.

Vichřice ohrožuje střechu zámečku, kde sídlí obchodní akademie. Střecha prochází rekonstrukcí a vítr si tam dnes pohrává s krycími igelity, které vlají na střeše jako draci.

Řadu Chomutovanů zastihl orkán na cestách. Chomutovský učitel Pavel Ďurica vyrazil s manželkou na víkend do CHKO Labských Pískovců. Jejich ubytování nedaleko rozhledny u Děčínského Sněžníku (723 m/n.m) se jim ale až do brzkého nedělního odpoledne stalo vězením. Kvůli počasí se nemohli dostat zpátky domů.

„Na cestě od vyhlídky byly na hlavní silnici popadané čtyři stromy,“ popsal překážku Pavel Ďurica. Hasiči si se stromy ale rychle poradili a krátce před druhou hodinou už byli manželé zpátky v Chomutově.

Hasiči na Teplicku vyjížděli ráno po půl sedmé během jedné hodiny k šesti událostem, které v okrese způsobila vichřice.  

Situaci v ulicích Teplic hlásí na svém facebookovém profilu Temto taxi Teplice: „Všechno lítá, co peří má. Bohužel i co nemá peří. V ul. 28.října spadla na zem lampa veřejného osvětlení, o větvích ani nemluvě. Na štaflu nás neuvidíte, protože stav střechy hlavního nádraží nám to nedovolí, lítají tam plechy.“ 

Strom přes silnici zastavil ráno dopravu mezi Teplicemi a Sobědruhy. V „esíčku“ při sjezdu od Teplic. Po odstranění je silnice průjezdná. 

V korunách stromů v Chomutově můžeme aktuálně najít třeba balíky s polystyrenem. Kromě poletujícího stavebního materiálu trápí vítr dělníky i jinak. Shazuje i mobilní toalety.

Lidé se vichřicí baví na sociálních sítích. Ve skupině Teplice se objevil tento status: „Dnes zdarma lety do Prahy! Od rána každých pět minut. Vlastní drak podmínkou, nástup před vaším domem!“

Také ve Velkém Březně se nezastaví. „Ve Valtířově museli hasiči vyjet k ulítlé střeše, ve Velkém Březně pak likvidovali tři spadlé stromy,“ říká starosta Velkého Března Michal Kulhánek.

Stromy v Želenicích padají a hasiči nestíhají. Popadané větve odklízejí sami pracovníci dopravního podniku, aby mohly projet autobusy.

Na Pastýřskou stěnu v Děčíně je chodit velice nebezpečné, spadlo hned několik stromů. Na místě jsou hasiči a uklízejí, silnice není průjezdná.

Silnice na Hřensko je uzavřena kvůli několika spadlým stromům, policisté na místě posílají řidiče přes Janov. Někteří řidiči podle informací Deníku stáli v koloně i hodinu.

Do nedělního poledne spadly v Děčíně přibližně tři desítky stromů, jen v České Kamenici jich padlo k zemi patnáct. Další desítky stromů popadaly na Šluknovsku.

V ulici Prokopa Holého ve čtvrti Valy v Teplicích spadl náporem větru vysílací stožár na střechu domu. Na místě zasahovali hasiči. O kousek dál pak musela být zastavena doprava v Bystřanské ulici, kde silnici zatarasily padlé stromy. Poté, co je hasiči rozřezali, policie obnovila v ulici provoz.

Vlivem silného větru je uzavřena část silnice Břežánská v Bílině, neboť padají tašky z budovy radnice. Uzavřen je i průchod za farou v Bílině. Vedení města prostřednictvím svých stránek na facebooku nabádá obyvatele města, aby omezili vycházení z domovů, zejména pak na Kyselku, hřbitov a další místa s větším výskytem stromů.

Na dopravním hřišti v teplické čtvrti Prosetice vítr dopoledne doslova rozfoukal domek, ve kterém má zázemí obsluha hřiště. Ze zahrádkářského altánu nezbylo skoro nic. Nikomu se nic nestalo. Hřiště bylo mimo provoz.

Vítr neušetřil ani Stáj U Kaštánka v Proboštově na Teplicku. "Máme zničené tři střechy a spadl kus ohrady a také trampolina pro děti," posteskla si majitelka stáje Petra Navrátilová.

Na hlavním hřbitově v Chomutově vyvrátil vítr celý strom. Pádem poničil několik hrobů v oddělení číslo 7 a zablokoval hlavní uličku na nové části hřbitova. Nikomu se nic nestalo a zaměstnanci hřbitova pracují na odstranění překážky.

Silné nápory větru na Chomutovsku ustaly už krátce po 13. hodině, kolem 16. hodiny ale začal padat sníh. Sněhovou krustu pomalu odklízejí ze střech a chodníků obyvatelé Pyšné.

"V Tisé je lepší nevycházet, vypadá to jako konec světa a to prý má odpoledne být vítr ještě silnější. Všude jsou popadané stromy. Jeden jsem dokonce viděla, jak se v půlce zlomil a vrchní část přelétla celou silnici na další zahradu," popisuje situaci v Tisé Jana Pančochová.

"Ještě jsem neviděla, aby vítr serval tašky ze střechy, až dnes. Soused má chudák třetinu střechy na silnici…," dodala Pančochová, ktera prijela do Tise s dětmi na návštěvu k rodičům. Kromě výpadků proudu přestala v čísti Tisé také navečer téct pitná voda.

V Tisé i okolí, kde nejde proud už od púl osmé ráno, musí s odstraňováním padlých stromú a větví pomáhat dobrovolní hasiči. Ti například právě odstraňují strom, který se zříitil na zahradní altán v tisské mateřské školce.

„Dopoledne v naší obci nešel proud. U točny autobusu popadalo několik stromů, tři ve vesnici, jeden spadl přímo do drátů vedení. Další tři stromy popadaly na trase Petrovice – Krásný les podél silnice, na Panenské byl strom přes silnici. Vyjížděli na něj hasiči, zatím nemám více zpráv, ale nejspíš už ho odklidili,“ soudil v neděli ve 13 hodin starosta obce Petrovice Zdeněk Kutina.

Luční Chvojno zatím hlásí drobné škody na střechách, Bischoffiovým zde vichřice rozlámala celý skleník. Vlivem větru se v obci dráty elektrického vedení zamotaly do větví smrku, takže vedení ke čtyřem domům tu bylo přerušeno a od šesti ráno zde nejde elektřina.

„Volali jsme na energetiku, ale ti mají jistě v těchto okamžicích spoustu starostí. Takže uvidíme, od kdy proud půjde. Ale pokud vím, elektřina nyní nejde ani v Mnichově u Čermné,“ řekla Ústeckému deníku Jiřina Bischoffiová z místní akční skupiny Labské skály.

Vichřice si pohrávala s popelnicema ve Všebořicích. | Video: Deník/Radek Strnad

Lidé z celého regionu vyjadřují vděčnost hasičům. "Ani my se dnes ve Starých Srbicích neobešli bez hasičů. V noci to odnesla vrba, která jen zbořila plot. Smrk na zahradě nevydržel nápor větru a vyvracel se na dům. Hasiči byli úžasní, větve je šlehaly, silný déšť a zima. Moc děkuji za jejich práci a záchranu domu," řekla za všechny Lenka Čermáková ze Starých Srbic na Teplicku.

Nedělní vichřice páchala i v okrese Louny obrovské škody. Odnesla střechu bytového domu ve Vroutku, další střechy museli hasiči zajišťovat v Lounech, Žatci nebo Libčevsi. V Lenešicích spadl strom na rodinný domek.

K pádu střechy došlo ve Vroutku na Podbořansku v neděli ráno. "Ještě chvilku předtím jsem byla na balkoně. Ano, byl velký vítr, ale nic nenasvědčovalo tomu, že se stane tohle," říkala žena, kterou stejně jako ostatní obyvatele domu museli evakuovat. Zpět do svých bytů mohli lidé až v neděli odpoledne. Dům stojí na dohled od fotbalového areálu, okolo něj je několik dalších bytových domů.

Z důvodu výpadku elektrické energie jsou v neděli uzavřeny rozhledny Královka a Černá Studnice v Jizerských horách. Mimo provoz je také lanovka na Ještěd. Uzavřeny jsou jablonecké hřbitovy kvůli riziku padajících stromů.
 
V celém Železném Brodě a okolních vesnicích nejde elektřina, neni možné se dovolat. Zavřené zústaly dveře obchodú včetně supermarketů. Otevřeno mají jen vietnamské krámky, kde zní zvuk centrál.

Pro někoho starost s dopravou, boj o elektřinu i střechu nad hlavou, pro jiné ale příležitost jak i na prahu zimy vyvětrat surfařské prkno. Přehrada Nechranice v neděli zlákala přes dvě desítky surfařů. Zatímco jiní se snažili dostihnout odvázané lodě, které bez kormidelníka křižovaly vodní plochu, milovníci vodního sportu sjížděli vlny, které byly tak silné, že působily jako mořské.

Fotogalerie: Nechranice - surfaři v orkánu

Krušnohorská Moldava postupně hlásí škody způsobené vichřicí. Vedle několika zlomených a vyvrácených stromů, uletěla dřevěná chatka z parkoviště na Novém Městě, jedna střecha na kotelně na "Soudní" v dolní Moldavě a štítové obložení budovy obecního úřadu na hraničním přechodu.

"Nikdo nebyl zraněn, škody sčítáme. Vzduchem létaly ohrady pro dobytek, ulámané reklamní štíty a tašky. Atuálně se přidává smršť z ledových krupek a dokonce bouřka," uvedla místostarostka obce Kardová.