Přesně před čtyřiadvaceti lety měla Kadaň jednu velmi vzácnou návštěvu. Do města totiž v rámci jeho cest po Chomutovsku přijel Václav Havel, a to jen krátce poté, co začal působit v prezidentském úřadě. Bylo to jen týden před odletem na Havlovu státní návštěvu USA. V Kadani se ale mluvilo o místních problémech - hovořilo se o neutěšeném stavu městské památkové rezervace, zdraví ohrožující kvalitě ovzduší a celkovém morálním úpadku naší společnosti po 40 letech socialistického budování.

Po promítání odhalení desky

Návštěvu bývalého prezidenta tehdy zaznamenával chirurg Jan Voráč, z filmu se použije ale zhruba 20 minut materiálu, který se hlavně vztahuje přímo ke Kadani a k jejímu nejbližšímu okolí. Třeba k „šachtě", kterou Havel při své návštěvě nevynechal. „Nebude chybět ale ani jeho výstup na chomutovském náměstí," dodal starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Film se bude vysílat 12. února od dvanácti hodin ve velké zasedací síni na radnici. Po promítnutí filmu se slavnostně odkryje také pamětní deska na Egermannově domě (Švermova ulice, čp. 7).

Na závěr Macháček

Program ale odhalením desky nekončí. Pozvání na slavnostní akt totiž přijali novinář a signatář charty 77 Jan Macháček a ředitelka Knihovny Václava Havla a místopředsedkyně Státního fondu kultury ČR Marta Smolíková. „Některé tehdejší návštěvníky bylo těžké sehnat, hlavně řada z nich už nežije," řekl Kulhánek. Právě s těmito dvěma hlavními hosty besedy v Městské knihovně se budete moci setkat od 17:00 a popovídat si nejen o našem bývalém prezidentovi.