Několik strupčických seniorů čeká stěhování. Již začátkem června opustí své domy a zahrady, na jejichž údržbu jim už nezbývají síly a převezou své věci do nově otevřeného domu s pečovatelskou službou. Domov obec slavnostně otevřela veřejnou prohlídkou minulý pátek.

Vkusná linka, bílo-zelená decentní koupelna, plovoucí podlahy, připojení k internetu. To vše nabízí nový domov pro seniory. Během prohlídky po slavnostním otevření domu bylo vidět na návštěvnících, že by se jim takové bydlení líbilo.

Budova nového domova je zcela nová. Senioři v ní najdou tři patra s celkem devíti byty, které spojuje výtah i schodiště a nechybí ani sklepní kóje. „Je to tu opravdu moc pěkné. Ale my se pořád rozmýšlíme, jestli podáme žádost o umístění. Museli bychom prodat dům, tak to ještě probereme v neděli s dětmi," svěřila se pětasedmdesátiletá Květa Formánková. Se svým o deset let starším manželem žijí v domku prakticky naproti. Museli by oželet nejen dům, ale i zahradu, psa a slepice. Na druhou stranu se ale nemusejí stěhovat do jiného města, pořád budou mít ty samé sousedy a známé. „Žiji tu od devíti let, mám tu pochované rodiče i syna. Nikam jinam bych nešla, líbí se mi tady. Strupčice rostou do krásy," prohlásila jako správná patriotka.

Volné jsou tři byty

Z devíti bytů jsou v tuto chvíli volné tři. „V pondělí jsme přidělovali první byty. Zatím nám zůstaly tři volné. Nyní čekáme, kdo další projeví zájem," informuje starosta Strupčic Luděk Pěnkava s tím že by rád byty přiděloval místním. „Žadatelům bude do naplnění kapacity přidělovat byty zastupitelstvo na základě žádosti. Podmínkou je věk nad sedmdesát let, místní obyvatelé mají přednost," dodává starosta.

Většina bytů je velikosti 2+kk, měsíční nájemné se bude pohybovat kolem pěti tisíc korun včetně záloh na energie a senioři si budou moci připlatit pečovatelskou službu, tedy například nákupy či úklid.

Jednou z žadatelek, která už si vyhlédla konkrétní byt, je třiaosmdesátiletá Olga Králová: „Prodám baráček a nastěhuji se sem. Žiji sama, dcera za mnou dojíždí, takhle to bude jednodušší," vidí v životním kroku jasná pozitiva.

V domově najdete ordinace i poštu

Součástí velkorysého projektu jsou také ordinace praktické a dětské lékařky v přízemí. Místní děti s rodiči musely dojíždět do blízkého Jirkova, proto vedení obce jednalo především s tou, kterou Strupčičtí dobře znají. „Během června července začne ordinovat paní doktorka Vaclíková. Paní doktorka dospělých Rostášová se sem přestěhuje z budovy úřadu během měsíce," informoval Luděk Pěnkava .

Součástí domu pro seniory bude také poštovní přepážka. „Původně navrhovala Česká pošta ve Strupčicích zavést službu Pošta Partner. Obec s tím nesouhlasila a nabídla nové prostory a úhradu energií a údržby. Tím se provoz přepážky zlevnil a zůstane zachována," komentuje to Pěnkava. Naproti mají nájemníci místnost vyhrazenou pro knihovnu a společenské aktivity.

U domu se ještě postupně vybudují parkovací místa a zvelebí se zahrada, kterou si budou moci senioři zušlechťovat podle svého.

Strupčice musely na stavbu domova vynaložit 18,5 milionu korun. Další 4,8 milionu získaly od ministerstva pro místní rozvoj.