Běžte tam pěšky, na kočárek zapomeňte a nic moc nečekejte. Taková je moje rada pro návštěvu nového obchodního domu Central, který otevřel 15. října v Chomutově.

Vypravil jsem se tam v pátek, abych mohl sepsat zkušenosti s tím, o čem teď mluví skoro všichni Chomutováci. Musím přiznat, že moje dva pracovní výlety do obchodu byly skoro zbytečné, protože jsem následně zjistil, že všechny jeho hříchy popsali už lidé na našem diskuzním fóru (přečíst si je můžete třeba u článku zde). Přesto není nad vlastní zkušenost. Bohužel - nepříjemnou.

Hlavní hala - vlastně jen průchod

Moje první návštěva obchodu trvala jen pár minut. Suverénně jsem totiž minul vchody do všech obchodů a vydal se rovnou do hlavní haly v očekávání lesklých výloh, které vás budou vyzývat tak silně, že nebudete vědět, kam se vrhnout a odkud začít. Jenže jen tři kroky za dveřmi už jsem zpomalil, pak jsem zastavil úplně. Vlevo klenoty, vpravo tabák… …a pak už jen východ na druhé straně…

Kdo počítá s tím, že si po vzoru pražských komplexů nebo i mosteckého Centralu zaleze do tepla obchodního domu a proleze všechny jeho pasáže, může zůstat doma. Hlavní hala v podstatě slouží jen jako průchod na zastávku, polovina prodejen (lékárna, restaurace) tu ještě ani není otevřená. Všechny ostatní obchody mají samostatné vchody z venku! Proboha, vždyť takhle funguje Palackého ulice z obou stran už asi milion let!

To je moderní centrum? Marně jsem pátral alespoň po nějaké architektonické libůstce u střechy haly nebo nějaká fontánka by se mi tam líbila… Nic, nuda. Nepočítám "Bránu věků" od sochaře Křeliny, která stojí před hlavním vchodem. Pískovec a antikoro, které mají představovat střet historie a současnosti, mi přijde jako zajímavý nápad na papíře, ale plastika samotná mi úžasná ani výrazná nepřipadá. Ale já nikdy tyhle umělecké hrbloidy moc nechápal. Rychle pryč.

Myslím, že pro moderní obchodní centrum je podoba, jakou má chomutovský Central, přežitek. Kdyby se stejné obchody nastěhovaly na Palackého místo Vietnamců, vlastně by v tom nebyl rozdíl.

Auto? Proboha už nikdy!

Druhý výlet ve stejný den o pár hodin později byl delší a bohužel o dost otřesnější. Jel jsem totiž autem a s kočárkem. A vám můžu říct – nedělejte to. Ani jedno z toho.

Jestli si myslíte, že parkování je na určitý čas zdarma jako třeba ve vzpomínaném Mostě, zapomeňte na to. Za půlhodinu pětikoruna, hodina za deset a tak dál… Nás to stálo devadesát korun za čtyři hodiny, ale nebyli jsme jen v Centralu, přiznávám.

Co je ještě horší – samotné parkování. Padesát dva parkovacích míst je narýsovaných na střeše obchodu, kde je místo maximálně pro čtyřicet aut. A podle toho to vypadá. Nadávky, udivené pohledy, ustavičné popojíždění a sem tam skřípění (tímto se omlouvám majiteli modrého Meganu, ale bylo to jen nárazník o nárazník;). "Tady jsme naposled," zaslechnu rozčilenou ženu, která ještě nevkročila ani do jednoho obchodu a už vynáší rozsudek. Parta lidí se baví (bez úsměvů) nad tím, jak se kdosi s jeepem snaží z parkoviště vyjet ven (ještě se k tomu vrátím).

Je milé, že část míst je zastřešených, kdyby ovšem pilíře od těchto přístřešků nedělaly v parkovacích místech ještě větší paseku. Málo místa pro parkování i pro manévrování… Uf, uf.

Jestli zaparkujete a vylezete z auta, čeká vás další překvapení. Z parkoviště totiž není žádný přístup přímo do obchodů. Musíte po schodech na kraji budovy dolů do přízemí. A odtud případně znovu do druhého patra, pokud jste tam měli namířeno. Pouze když jste vozíčkář, můžete si zazvonit na zaměstnance v New Yorkeru, kteří vás pustí rovnou z parkoviště. Prý. Jinak uvnitř New Yorkeru aC&A už jsou mezi patry jezdící schody i výtahy.

My jsme se do této pasti dostali kvůli kočárku. Dovnitř nás naštěstí pustila hodná prodavačka „céáčka“, která zrovna venku řešila problém s auty. Jenže jejich dveře vedou přes sklad, takže oficiální cesta to není. A co je horší – zpátky na parkoviště to žena zkoušela právě přes druhé patro New Yorkeru, kde je východ skrz obchod a nepustili jí! Slušně, ale nekompromisně jí odmítli, protože není invadila. A prý tam nejsou bezpečnostní rámy, takže by se těžko kontrolovalo, jestli maminky v kočárcích nepřevážejí něco kradeného.

Nezbývalo než poprosit znovu prodavačky v sousedním C&A. Oslovená žena měla hodně udivený výraz a není divu, netřeba jí to mít za zlé. Ani prodavačky totiž nevědí, že je budova takhle podivně řešená a podobné situace řeší poprvé. "To musíte dolů a nahoru se dostanete venkem," zkoušela to. S kočárkem? Kudy? Po schodech (není jich pár)? Po cestě, kterou přijíždějí auta (sebevražda)? Až když vyslechla, že její milost je jediným schůdným řešením, se svolením vedoucího dveře otevřela.

Výjezd z parkoviště je taky jen pro silné povahy, excelentní řidiče nebo majitele malých autíček. S normálním se prostě napoprvé nevytočíte. Naše obyčejná Laguna to zvládla napodruhé a to ještě zadním kolem škrtla o nějaký obrubník (nebyli jsme jediní, už byl celý černý…). Najet, couvnout, najet, škrtnout, zaklít a konečně vyjet (jo - a dole nikoho nepřejet, protože za tmy je přechod pro chodce hned u výjezdu poměrně nepřehledný).

Chcete–li si ušetřit nervy, nechte auto doma nebo zaparkujte v některé blízké ulici, třeba na náměstí. Finančně vás to vyjde nastejno. A nebo si vytipujte den či hodinu, kdy bude aut na parkovišti poskrovnu. A jestli myslíte, že přeháním - směle do toho:)

Co nového?

A uvnitř obchodů? Tam nemám co vytknout. Jen se nepoukoušejte z C&A vyjít jinými dveřmi, než hlavními. Přestože na boku budovy se jich několik tváří jako výstupní dveře (včetně madel), jsou zamčené.

Hodně se toho namluvilo o tom, že Central nepřináší žádné nové značky. Upřímně - mně osobně je to tak nějak jedno, byť bych za alespoň jednu specialitku jakéhokoli druhu určitě rád byl. Nebyl jsem všude, nenakupoval jsem, takže nemohu soudit úroveň prodavaček a jejich služeb, ale všude byla spousta halenek, triček a sukní a poměrně spokojených obličejů, tak asi dobrý. A lidí jako máku, to zase jo. Zřejmě všichni přišli pěšky, protože vypadali docela spokojeně.

V kavárně jsem nebyl a zřejmě mě tam hned tak někdo nedostane, prý se tam dost kouří.

Záchody v Centralu jsou - ze strany od zastávky MHD. Veřejně přístupné, čisté, zadarmo.

Ortel

Nečekejte centrum, jako mají v Mostě. To ani omylem. Prostě jen budova v centru města s dalšími krámy a nějakou tou značkou navíc. Snad kdyby kolem něj nebyl takový humbuk, kdyby se neslibovalo bůhvíco… Takhlemísto smířlivého souhlasu"máme tu nové obchody"přichází spíš velké zklamání "tohle žeje ten slibovaný Central?"

Do tohohle obchodního centra nebude nikdo chodit "nakupovat" ale jen "nakoupit". Žádné půldenní korzování a kochání se, jen vybrat konkrétní obchod, nakoupit a jít. Nemyslím, že tu bude prázdno, ale pro konkurenci (Prior, Interspar) nebude složité zákazníky zlákat k sobě, pokud se vydají jen trochu jinou cestou…