Jakkoli se to může jevit jako vtip, návrh padl naprosto vážně. E. Bergrová z Jirkova na zasedání zastupitelstva předestřela svůj recept na nezaměstnanost – lidi bez práce by naučila pást ovce.


Podle ní by taková práce nejen pomohla dlouhodobě nezaměstnaným, ale vyprodukovalo by se tak i levnější skopové. Na zasedání přišla s tím, zda by město nemělo v tomto duchu zpracovat projekt a přihlásit se o nějakou dotaci.


I způsob, jakým paní Bergrová svou představu podpořila, byl neobvyklý. Jirkovanka si na zastupitelstvo přivedla dlouhodobě nezaměstnanou Romku, se kterou předvedla krátký rozhovor. „Jak dlouho jste bez práce?“ – „Kolik máte dětí?“ – „Kolik z nich pracuje?“ – „Kdyby vám dal někdo možnost pracovat tak, že budete pást ovce, půjdete do toho?“ Po otázkách následovaly odpovědi, které vedly k tomu, že pasení ovcí by ženě pomohlo najít práci.


Její proslov nejenže přesáhl schválené tři minuty, ale především vyvedl z diplomatického chování starostu Radka Štejnara. Ten začal odpovídat větou: „Můj bratr taky pásl ovce…“, pak se ale rozesmál a přesto že se snažil to chvíli dusit, nakonec musel předat slovo místostarostovi a s omluvou odejít ze sálu.


Paní Bergrové se starostova rekace nelíbila, jeho odchod provázela otázkou „čemu se smějete, pane starosto!?“ Nutno dodat, že pobavení bylo vidět ve více obličejích, ale nesmál se nikdo.


Jirkovanka se na zasedání odpovědi nedočkala, místostarosta Jaroslav Cingel pak ale na pozdější tiskové konferenci Deníku potvrdil, že město se návrhem zabývat nebude. „Takové činnosti spadají do soukromé sféry,“ okomentoval to krátce.

Po starostovi chce omluvu

E. Bergrová, která je velice aktivní na jirkovském diskuzním fóru po starostově reakci naznačuje, že by se jí měl omluvit. Na fóru píše: „Dovedu si představit, že mě starosta osobně, písemně pozve na nejbližší zasedání zastupitelstva, ač neveřejné, kde mi před zastupiteli řekne: Paní Bergrová, omlouvám se za svoji nepatřičnou reakci na Váš diskusní příspěvek na veřejném zasedání zastupitelstva 18. listopadu 2009. Je to nereálné?!?“