Chomutovsko – Ti šťastnější z cestujících, kteří zažili nedělní havárii na cestě z maďarských termálních lázní, už jsou doma. Mezi nimi i 91letý Ladislav Zeman z Vysoké Pece. Ze srážky slovenského kamiónu s českým autobusem vyšel potlučený a s několika tržnými ranami. Celou událost vnímal jako ve snách.

„Usínal jsem a najednou slyším obrovskou ránu a pak hrozný řev,“ zavzpomínal. „Lidé křičeli bolestí a měli strach, chtěli rychle vylézt ven, tak vyklepávali sklo z oken. Byl to jeden velký zmatek,“ popisuje pan Zeman, co následovalo. On sám se nemohl ani hnout, jen vnímal nastálý chaos. „Ležel na mě nějaký chlap a nemohl se zvednout. Jen volal ´mámo, kde jsi´!“ Snažil se ho svalit stranou, ale povedlo se to, až když mu pomohla sestra, která jela z pobytu spolu s ním.

Ven se dostal zadními dveřmi, které byly v tu dobu už otevřené. Na krajnici ležely a naříkaly dvě ženy, on sám chodil sem tam a strachoval se, jestli nevybouchne benzínová nádrž. Sledoval, jak se na místo sjíždějí hasiči a více než dvě desítky sanitek. „Pak ke mně přišel saniťák, ptal se, jestli mě něco bolí a že musím do nemocnice. Spolu s dalšími dvěma lidmi mě naložili do jedné sanity, aby nás v nemocnici prohlédli,“ dodal.

Autobus vezl na padesát cestujících, převážně seniorů. Záchranáři je rozvezli do tří nemocnic. Řada Čechů byla v kritickém stavu a někteří podstoupili ještě tu noc operace. „My se sestrou jsme ještě dopadli dobře,“ dodává Ladislav Zeman. „Mě bolí levá ruka, také nohy mám potlučené, tak se mi hůř chodí, no a bolavá záda jsem si namazal francovkou.“

Sestra, paní Jiřina Šmejkalová, je na tom o něco hůř. „Bude muset na operaci, protože má naštípnutou hlavici holenní kosti,“ upřesnil její syn Ladislav Šmejkal z Vysoké Pece. „V nemocnici v Maďarsku jí to především zafixovali a asi usoudili, že není operace na místě nezbytná,“ dodává muž, který zažil hodiny strachu. Jak jeho strýc pan Ladislav Zeman, tak maminka doma nechali mobily. „Chtěl bych ale pochválit ministerstvo zahraničních věcí. Dostal jsem kontakt na konzula, který objížděl všechny tři nemocnice a dokázal mi dát informace přímo o matce. Stejně tak jsem dostával přesné zprávy i od cestovní kanceláře. V tomto smyslu to zafungovalo dobře,“ ocenil práci za kritických podmínek Ladislav Šmejkal.

Na pobytu v maďarských termálních lázních byl Ladislav Zeman potřetí. „Příště už ale nejedu,“ je pevně rozhodnutý. „Jeli jsme tam za zdravím a skoro přišli o život,“ uzavřel.

K neštěstí došlo podle společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice, které havarovaný autobus patří, v neděli kolem 23:30 u města Hegyeshalom, asi deset kilometrů od slovenského hraničního přechodu Rajka. Autobus vezl turisty vracející se z termálních lázní ve východomaďarském Hajdúszoboszló do České republiky. Bylo v něm zhruba padesát cestujících z Klášterce nad Ohří, Chomutova a Jirkova, vesměs starší lidé. Polovina jich zůstala v maďarských nemocnicích, většina jen na pozorování, tři jsou však ve vážném stavu. Polovinu přivezl náhradní autobus v noci domů. Více si můžete přečíst ZDE.