Výstava s názvem Lovci lebek začne 30. května. „Je to sbírka cestovatele, fotografa a etnografa Jana Rendeka, který na Papuu jezdí. Některé domorodé kmeny zde stále žijí ještě jako v době kamenné, o čemž výstava podává svědectví“ přibližuje Petr Liebscher z kadaňského muzea. Papuánci vešli do historie také jako kanibalové a ani tomuto tématu se výstava nevyhýbá. Některé exponáty možná šokují. „Uvidíte například šípy zhotovené z lidských kostí, nástroje z čelistí. Vystavena bude také miska, která se údajně využívala na míchání sádla a lidského mozku,“ představuje exponáty Liebscher.

Vernisáž se kvůli bezpečnostním opatřením konat nemůže, ale o výklad k tématu návštěvníci nepřijdou. Na září je naplánovaná komentovaná prohlídka, při které se bude promítat i dokument se záběry, jež sběratel Jan Rendek na exotickém místě planety pořídil. Výstava je přístupná až do 28. září.

Muzeum Na Kočičáku zahájí sezonu 6. června.
Muzeum Na Kočičáku zahájí sezonu v červnu

V úterý 26. května se otevírá i zámek v Klášterci nad Ohří. Muzejníci minulé dva měsíce nezaháleli. Návštěvníkům připravili celý nový okruh, věnovat se bude hrdelnímu právu a soudní historii ve městě. Mnohé může téma překvapit. Soudnictví a katovské řemeslo je spíše spojované s Kadaní, která proslula Katovskou uličkou. „Na téma jsem narazila náhodou. Dlouho se spekulovalo, zda měl Klášterec vůbec hrdelní právo, tedy právo popravovat,“ líčí kurátorka Kristýna Sladomelová. 

„Nakonec jsme ale zjistili, že v Klášterci skutečně stála šibenice a právo vykonávat popravy město mělo,“ pokračuje kurátorka.

Na výstavě proto nebudou chybět dobové záznamy, které popisují soudnictví ve městě od gotických dob do poloviny 20. let 18. století. A protože justice našich prapředků nevynikala ani tak spravedlností jako spíš drakonickými tresty a vyšetřovacími metodami, seznámí se návštěvníci i s nimi. Expozici totiž doplní dobové mučicí nástroje.

Ani špatné počasí neodradilo turisty  k cestování Doupovskou dráhou. Z Kadaňského nádraží vyjel po čtrnácté hodině motoráček směr Radonice.
FOTO: Nezmokli jsme, už jsme tu. Turisty vozila Doupovská dráha

„Za všechny bych vyzdvihla model zazdění, což byl velice trýznivý a pomalý způsob popravy,“ poznamenává Sladomelová. Zazdění se často používalo jako trest pro ženy – cizoložnice. Malý prostor byl postupně obehnán zdí a nebohá oběť umírala hlady a žízní. Někdy bylo utrpení i stupňováno a oběť byla zazdívána po několik dní, nikoli naráz, aby se její psychická agónie ještě prodlužovala.

Výstavu doplní na dokreslení atmosféry velké modely středověkých domů. „Ty máme zapůjčené z hradu Scharfenstein v Sasku. výstavu mučicích nástrojů jsme zase získali v Kutné Hoře,“ doplňuje kurátorka. Jedná se o stálou expozici, takže si její návštěvu můžete dobře naplánovat.