Možná to znáte z reklamy. Číšník točí pivo a jeho šéf mu tajně upíjí ze sklenice. Pak mu vždy vynadá, že pivo natočil špatně.
Lucii Novákové z Kadaně sice šéf pivo neupíjí, jinak má ale podobné „starosti“ jako její kolegové v televizi. Jak perfektně natočit sklenici, včas seříznout pěnu a tak dále.

Na vlastní ústa i oči to mohou skoro každý den pocítit hosté kadaňské restaurace U Svaté brány, kde Lucie už pár let pracuje. Už v neděli porovná své umění s ostatními na mistrovství republiky.

Na soutěž pojede už podruhé, hosté ale o tom moc nevědí. „Že by si říkali nějak speciálně o to, abych jim natočila, to ne,“ usmívá se Lucie za pípou.


„Už nebudu tak nervózní“


Do soutěže ji přihlásil její šéf. Před porotou bude točit pivo už podruhé, loni jako nováček obsadila nevděčné čtvrté místo. „Byla jsem hodně nervózní a ve stresu, docela mě překvapilo, že jsem se dostala do finále,“ vypráví o své první účasti.

Letos je podle svých slov trochu zkušenější. A kdo ví, třeba v Česku vyhraje a pivovar ji vyšle na mezinárodní mistrovství do Londýna. „Mistrovství světa by nebylo špatné, ale je to vysoký cíl,“ podotýká sympatická barmanka.

V restauraci, která stojí kde jinde než u kadaňské městské brány, nejčastěji točí belgický ležák Stella Artois. Hosté si ale také mohou objednat tmavé pivo Leffe s chutí připomínající karamel, nebo světlého Hoegaardena, pšeničné nakyslé pivo.

Všechna tři piva bude Lucie Nováková točit i naostro před zraky poroty a diváků. Všechny značky patří pod pivní gigant Heineken, který soutěž pořádá.

V semifinále si bude muset poradit se dvěma Stellami najednou. Jednou rukou bude točit pivo do sklenice, druhou mezitím seřezávat speciálním nožem pěnu již natočeného poháru.

Soutěž odstartuje v neděli v rámci Prague food festivalu. Kromě poroty se do hodnocení zapojí i diváci, kteří budou hodnotit potleskem. Ve finále je šestadvacet barmanů a barmanek.


Kadaň, pivních mistrů líheň


V Kadani se pivu a barmanům daří. Václav Vanya z restaurace U Věžičky dokonce vyhrál titul ČR za čepování piva, na mistrovství světa skončil čtvrtý. Na rozdíl od kolegyně od Brány ale točí klasické půllitry plzeňského piva a nedá dopustit na starou pípu, kdy se páčkou otáčí doprava.

„Ženy se za pípou více smějí“

Minirozhovor s Lucií Novákovou soutěžící v točení piva.

Jak je těžké natočit Stellu?
Musíte správně dodržet devět kroků, od opláchnutí ve vodě přes správný náklon skleničky po seříznutí pěny a servírování.

V soutěžích mají úspěch ženy, posledně obsadily první čtyři místa. Čím to je?
Všichni chlapi se u toho mračí, vypadá to tak všelijak. To my se usmíváme víc.

Vy sama pijete pivo?
Ano, jsem pivařka.